Dieta na zdrowe zęby
DAMIESA • dawno temuKiedy nasze uzębienie zaczyna nam przysparzać licznych problemów, zaczynamy powodów takiego stanu rzeczy upatrywać w niewłaściwej pielęgnacji i licznych zaniedbaniach. Nie zawsze jednak tak jest. Czasami do chorób zębów doprowadza niewłaściwa dieta, uboga w witaminy, których potrzebujemy. Jakie produkty spożywcze zatem jeść, by na dłużej móc cieszyć się pięknym uśmiechem?
Dieta na zdrowe zęby
Aby piękne zęby pozostały takimi na długie lata w naszej zdrowej diecie przede wszystkim powinny się znaleźć produkty bogate w takie witaminy jak: A, C i D. Mogą to być warzywa i owoce, a także ryby morskie. Do tego warto w menu wkomponować także rośliny strączkowe i chude mięso, które jest bogate w białko. W naszym codziennym jadłospisie nie może także zabraknąć wapnia, bo pierwiastek ten w głównej mierze odpowiada za prawidłowy stan zębów i kości. Kupujmy więc mleko, jogurty, ale także sery żółte i topione.
Produktami, których powinniśmy się wystrzegać są słodycze, który powodują ubytki i powodują, że szybko może pojawić się próchnica. Zabójcze dla pięknego wyglądu uśmiechu są zwłaszcza twarde landrynki, które rysują powierzchnię zębów i powodują na ich powierzchni mikrouszkodzenia, a w konsekwencji trwałe rysy. Niewskazane są także ciemne napoje takie jak: kawa, herbata czy kolorowe napoje gazowane. Powodują one bowiem nieestetyczne przebarwienia na szkliwie, które trudno jest usunąć domowymi sposobami. Do minimum ograniczmy także fast foody, które nie dość, że są szkodliwe dla zębów, to do tego są istną bombą kaloryczną, więc tak naprawdę trudno w nich znaleźć jakieś korzyści.
Co ciekawe pewne produkty można wykorzystać do wybielania zębów. Podobno masowanie ich zmiażdżonymi truskawkami czy plasterkami z sokiem z cytryny daje świetny efekt wybielający! Taka przynajmniej jest recepta gwiazdy Hollywood Catherine Zeta Jones.
Pamiętajcie także, że jedzenie surowych warzyw i owoców wzmaga produkcję śliny i generuje wzmożone żucie, które pozwala pozbywać się osadów i skutecznie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.
Wpływ żucia gumy na zęby
Wiele mówiło się o tym, że nie ma ona wcale tak dobrego wpływu na nasze zęby, a co więcej może przyczynić się do osłabienia zębów i choroby dziąseł. Okazuje się jednak, że potrafi zdziałać naprawdę wiele. Warunek jest jeden: należy wybrać tą bezcukrową. W czasie jej żucia wzmaga się produkcja śliny, a więc wypłukiwane są bakterie nagromadzone tuż po spożyciu posiłku oraz szkodliwe kwasy, które nie usuwane doprowadzają do uszkodzeń szkliwa. Niepozorna guma zatem może przywrócić naturalne pH w ustach, oczyścić je z zalegających resztek pokarmowych i dać świeży oddech. Polecane są zwłaszcza te o intensywnym ziołowym smaku np. mięty czy eukaliptusa. Wiele gum posiada także związki wapnia, które poprawiają mineralizację zębów.
Czy stosujecie się do wszystkich wspomnianych wyżej zaleceń? Mam nadzieję, że tak! A jeśli nadal w waszej diecie nadal brakuje wymienionych składników, to może warto wcielić je w swój jadłospis od jutra?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze