Szczypiorek - witaminy
DAMIESA • dawno temuChętnie używany podczas Wielkanocy szczypiorek, powinien gościć na stołach nie tylko od święta. Tej rodzaj rośliny cechuje bowiem wysoka wartość odżywcza, więc taki niepozorny dodatek wkomponowany do wybranych potraw, może wpłynąć zbawiennie na zdrowie. To zioło kulinarne skrywa w sobie jednak nie tylko leczniczy, ale także urodowy potencjał. Jakie cudowne właściwości posiada ten niepozorny bukiecik długich zielonych listków?
Wartość odżywcza i wpływ szczypiorku na zdrowie
Ten rodzaj zioła zawiera w swoim składzie dużo witamin, takich jak C, B1 czy B2, kwas foliowy, cenne dla organizmu pierwiastki, jak np. potas, chlor, wapń, magnez czy fosfor oraz olejki eteryczne, które pobudzają przemianę materii. Do tego zioło to wspomaga perystaltykę jelit, ułatwiając trawienie i zapobiegając zaparciom. Jedzone w większych ilościach może wykazywać także działanie przeczyszczające. Do tego szczypiorek jest niskokaloryczny, bo w 100 g znajduje się jedynie 30 kalorii, więc dodawanie go do ulubionych posiłków z pewnością nie wpłynie destruktywnie na sylwetkę. Jego słony smak natomiast pozwala używać go zamiast soli, co z kolei przyczynia się to minimalizowania gromadzącej się wody w organizmie.
Co więcej, szczypiorek ma także działanie bakteriobójcze i pobudza apetyt, więc jego spożywanie jest zalecane zwłaszcza niejadkom. Do tego pomaga obniżać ciśnienie. Specyficzny zapach nadają mu związki siarki, które mają działanie lecznicze, a do tego przyczyniają się do zbawiennego wpływu na układ krążenia.
Zastosowanie szczypiorku w kuchni
Szczypiorek jest głównie elementem dekoracyjnym konkretnych potraw oraz składnikiem dodającym im aromatu. Aby jego smak rozpieszczał podniebienie, należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego jakość podczas dokonywania zakupu. Dojrzały szczypiorek powinien mieć długie, jędrne liście i cechować się wyraźnym zapachem. Nie mniej istotna jest technika jego krojenia. Powinno używać się do tego noża ze stali nierdzewnej.
Jeśli chodzi o dodawanie szczypiorku do potraw, to świetnie sprawdzi się on wkomponowany w pożywne surówki. Dzięki włączeniu tego zioła do sałatek można uzyskać ich lepszy smak. Można także pokusić się o stosowanie go zamiennie z natką pietruszki, jako przyprawę do zup czy sosów. Wyśmienicie smakuje też w połączeniu z serem białym i kefirem pod postacią puszystego wiosennego twarożku. Do przyrządzania takiej przekąski można również wykorzystać rzodkiewkę czy zielony ogórek. Ponadto szczypior pasuje do dań mięsnych czy rybnych. Najchętniej jest jednak stosowany do dań jajecznych takich jak omlety czy jajecznica. Dobrym pomysłem jest także użycie go do placków ziemniaczanych czy wegetariańskich kotletów sojowych. Słowem wszystko zależy jedynie od kreatywności kucharza, bo ilość potraw z dodatkiem tego aromatycznego zioła można by mnożyć.Dla tych, którzy chcieliby uprawiać szczypiorek w domu, dobrą wiadomością powinno być to, że nie jest on zbyt wymagającą rośliną. Można więc go uzyskać, wkładając cebulę do naczynia napełnionego wodą, aby już po kilku dniach zaobserwować pojawiające się kiełki. Uprawa szczypiorku to przysłowiowa "bułka z masłem", trzeba tylko chcieć!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze