Mammografia – jak przebiega badanie?
MARICRUZ • dawno temuMammografia to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi. Często traktowane jest zamiennie z USG piersi, tymczasem są to dwa różne badania, przeznaczone dla różnych grup kobiet. Jak wygląda badanie mammograficzne?
Na czym polega mammografia?
Badanie mammograficzne to badanie gruczołu piersiowego, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest zbliżona do tej, wykorzystywanej podczas prześwietlenia zęba. W wyniku mammografii powstają cztery klisze z opisem stanu gruczołu i ewentualnych zmian.
Jaki jest cel badania?
Dzięki zobrazowaniu struktur sutka możliwe jest wykrycie wszelkich zmian w jego obrębie, np. zagęszczeń (cieni), zwapnień, guzków i torbieli. Ponieważ mammografia jest bardzo dokładnym badaniem, wykrywa zmiany, które kliniczne będą widoczne dopiero za kilka lat. Celem badania jest więc przede wszystkim zapobieganie chorobie nowotworowej i innym groźnym zmianom.
Dla kogo?
Badanie przeznaczone jest dla kobiet po 40. roku życia. Wynika to ze zmieniającej się struktury piersi. U młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, wraz z wiekiem jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa, którą lepiej odczytuje badanie mammograficzne niż USG.
Jak przebiega mammografia?
Mammografia przypomina zwykłe prześwietlenie. Aparat rentgenowski do badania piersi składa się z płytek, między które wkładane są piersi. Na jedną z nich należy położyć pierś, druga przyciska ją na kilka sekund w celu wykonania zdjęcia. Analogicznie odbywa się prześwietlenie boczne piersi. Badanie nie jest bolesne. Czasem odczuwalny jest dyskomfort, szczególnie gdy piersi są wrażliwe na zimno (płytki) i mocny dotyk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze