Badanie piersi
BEATKA • dawno temu • 2 komentarzeRak piersi jest realnym zagrożeniem dla każdej kobiety. W celach profilaktycznych należy regularnie przeprowadzać samobadanie piersi oraz badania u lekarza. Dlaczego samobadanie jest tak ważne? Im wcześniej wykryte zostaną zmiany chorobowe, tym szybciej będzie można rozpocząć leczenie. Piersi należy oglądać w lustrze w różnych pozycjach, a następnie trzeba badać je dotykiem. Wszystkie czynności związanie z samobadaniem piersi warto powtarzać co miesiąc.
Zmiany w piersiach
Co należy rozumieć pod pojęciem badania piersi? W trakcie samobadania należy zbadać skórę piersi, otoczkę i brodawki, miąższ piersi i pachy. Kobietom dokucza niekiedy bolesność piersi oraz nadwrażliwość brodawek i jest to zupełnie normalne. Żeby więc ustalić, czy te dolegliwości są oznaką poważnej choroby, badania należy wykonywać po miesiączce. Wyniki badania piersi mogą pomóc w postawieniu diagnozy i ustaleniu leczenia.
Samobadanie piersipozwala poznać własne ciało. Warto poznać swoje piersi i wiedzieć, które zmiany są powodowane chorobą, a które wynikają po prostu z fizjologii. Piersi kobiet, które nie karmiły, mogą mieć wyczuwalne w badaniu palpacyjnym grudki tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Kobiety karmiące piersią mają piersi, których struktura jest bardziej gładka. Guzek piersi przypomina w dotyku czubek nosa. Gruczolakowłókniak przypomina kość grochowatą nadgarstka (wyczuwalną w dolnej części dłoni po stronie przeciwnej od kciuka). Jakiekolwiek zmiany w piersiach należy jak najszybciej przebadać u lekarza. Dlatego też warto wykonywać badania mammograficzne i USG piersi.
Etapy badania piersi
Badania piersi należy przeprowadzać co miesiąc. Warto jednak, żeby odbywało się to tego samego dnia każdego miesiąca. Oznaczony dzień powinien wypadać po miesiączce. Kobiety po menopauzie mogą ustalić sobie jeden dowolny dzień. Miejsce badania jest dowolne, kobieta powinna czuć się w nim swobodnie, dlatego większość kobiet przeprowadza je w łazience, np. po prysznicu. Lustro, w którym należy się przeglądać, powinno być dość duże, tak by obejmowało sylwetkę przynajmniej do pasa. Poza tym, powinno być przymocowane na stałe do ściany. W przeciwnym razie (gdy lusterko będzie trzymane w dłoni) badanie nie będzie wiarygodne.
Pierś należy dotykać ręką znajdującą się po przeciwnej stronie. Jakie czynności powinno się wykonywać? Najpierw należy zdjąć bluzkę i biustonosz. Stojąc przodem do lusterka, należy oprzeć dłonie na biodrach. W tej pozycji warto lekko się pochylić i z powrotem się wyprostować. Później trzeba unieść ramiona i obracać tułów w jedną i w drugą stronę. W trakcie wykonywanych czynności należy obserwować ewentualnie pojawiającą się asymetrię sutków, kolor brodawek, asymetrię brodawek sutkowych, zbytnie przyleganie skóry do sutków, wciągnięcia, zmarszczenia, uwypuklenia skóry.
Kolejnym etapem badania piersi jest dokładne dotykanie piersi palcami. Dłońmi wykonujemy ruchy koliste (większe i mniejsze koła) i promieniste. Badamy w kierunku od brodawki do części zewnętrznej. Początkowo dotyk powinien być delikatny, później zaś bardziej uważny. Przy samobadaniu piersi nie można pominąć badania pachy. Badaniu palpacyjnemu (tzn. przy użyciu palców) należy poddać cały dół pachwowy, jako że znajdują się tam trzy poziomy węzłów chłonnych. Jeśli któraś część jest powiększona, warto udać się na badanie do lekarza.
Następnym krokiem jest badanie w pozycji leżącej. W celu lepszego uwypuklenia piersi należy podłożyć pod plecy poduszeczkę lub zwinięty ręcznik. Palcami dokładnie badamy wewnętrzną stronę lewej piersi. Gdy dojdziemy do gruczołu, należy go przycisnąć (bardzo niepokojące są krwiste wycieki i inne wydzieliny). Szczególną uwagę warto poświęcić otoczce brodawki sutkowej. Jeśli wyczujemy stwardnienia lub guzki, warto powiedzieć o nich lekarzowi. Przeprowadzając badanie w pozycji leżącej, nie można zapomnieć o obmacaniu całej piersi i jej okolicy, a także o dole pachwowym.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze