Molestowanie - przemoc w pracy
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuMolestowanie jest przestępstwem przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, formą przemocy seksualnej i dyskryminacji ze względu na płeć. Ofiarami w ogromnej większości są kobiety.
Sprawca doprowadza, zmusza do kontaktu intymnego wykorzystując stosunek zależności (pracodawca — pracownik, nauczyciel – uczeń), czy krytyczne położenie ofiary (wierzyciel – dłużnik). Gdy ma to miejsce w pracy, mówimy o mobbingu. W świetle prawa mobbing jest działaniem, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności, poniżenie lub upokorzenie pracownika. Może przybrać formę szantażu, „coś za coś”, składania niechcianych, uwłaczających propozycji, komentarzy dotyczących wyglądu kobiety, dotykania jej, mimo iż sobie tego nie życzy (molestowanie seksualne w pracy).
Inny rodzaj to stworzenie wrogich warunków pracy, w tym wypadku sprawcą może być zarówno przełożony jak i współpracownicy. Często uwagi naruszające godność, obraźliwe propozycje ze strony kolegów z pracy są bagatelizowane, interpretowane jako niewybredne żarty. Nie dochodzi do wyciągnięcia żadnych konsekwencji służbowych i prawnych. Poza tym inni współpracownicy mogą opowiadać się po stronie szefa, nawet jeżeli doskonale wiedzą o jego nadużyciach — ma nad nimi władzę ekonomiczną, podobnie jak nad osobą wykorzystywaną.
W polskiej rzeczywistości często to osoby poszkodowane, a nie sprawcy spotykają się z publicznym potępieniem – przypomnijmy tylko posłanki Samoobrony stające w obronie kolegów, gdy sprawa przemocy seksualnej w tej partii wyszła na jaw, msze zamawiane jako wyraz poparcia i solidarności w intencji prezydenta Olsztyna.
A osoby poszkodowane skazane na ostracyzm i wstyd, muszą dochodzić swoich praw samotnie. Jeżeli mają taką możliwość, wolą po prostu zmienić miejsce pracy. Część kobiet zdaje się też ulegać obyczajowemu szantażowi. Chcą być „fajne”, „kobiece”, a nie „niedostępne”, „sztywne”, i nie bronią swoich granic. A może zdają sobie sprawę, że ujawniając nadużycia najprawdopodobniej to one utraciłyby twarz i pracę?
Czy jest to sytuacja rzadka, wyjątkowa? Niestety nie, 10 proc. pracujących Polek w wieku do 34 lat doświadczyło nieakceptowanego zachowania o charakterze seksualnym ze strony przełożonego, a aż 20 proc. molestowania werbalnego.
Źródło: SeksGuru.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze