Jak nie płakać przy krojeniu cebuli?
BEATKA • dawno temuJaka kuchenna czynność jest przez nas najbardziej znienawidzona? Zapewne krojenie cebuli. Łzy wylewane podczas wykonywania tej czynności przypominają nieprzerwany strumień rzeki, a wśród panów zaczynają krążyć stereotypy, że niby kobiety są jak beksy. Niechęci do krojenia cebuli nie zmieni nawet fakt, że łzy nawilżają i uspokajają. I o ile możemy, to rezygnujemy z działania dobroczynnych łez oraz z pysznej zupy cebulowej. Istnieje jednak wyjście alternatywne – znane są bowiem skuteczne sposoby zapobiegające pojawianiu się łez przy krojeniu cebuli.
Dlaczego cebula szczypie w oczy?
Dobroczynne właściwości cebuli są znane chyba wszystkim. Cebula zapobiega przeziębieniu – ma działanie profilaktyczne, a gdy już dopadnie nas jakaś infekcja, cebula skutecznie ją zlikwiduje. Niestety, krojenie cebuli należy do bardzo nieprzyjemnych czynności, w trakcie której najgorsze jest szczypanie i pieczenie oczu oraz rzewne łzy wymykające się nam spod powiek. Dlaczego krojeniu cebuli towarzyszy płacz? Czy jest to szkodliwe dla oczu?
W cebuli znajduje się substancja drażniąca, której działanie przypomina działanie gazu łzawiącego. W trakcie krojenia w cebuli wytwarzane są opary wywołujące podrażnienie śluzówki nosa i oczu. Mocne i ostre cebule zawierają więcej substancji drażniącej, dlatego też więcej łez wylejemy podczas ich krojenia.
Sposoby na krojenie cebuli bez łez
Nie musisz zalewać się łzami podczas krojenia cebuli. Oczywiście możesz przestać zupełnie jej używać, jednak ze względu na jej zdrowotne właściwości, nie polecamy tego sposobu. Zamiast tego, można wypróbować podane niżej sposoby na to, jak radzić sobie z ostrą cebulą.
- Oddychaj przez usta – podczas krojenia najlepiej jest wciągać powietrze ustami. Dzięki temu nie podrażnimy śluzówki nosa.
- Zanurz cebulę w zimnej wodzie – woda powinna być właściwie lodowata. Niskie temperatury neutralizują w pewnym stopniu działanie gazu. Poza tym gaz wejdzie w interakcję z wodą, a jego opary nie będą drażnić oczu i nosa. Najlepiej byłoby więc kroić cebulę pod bieżącym strumieniem zimnej wody. Może jednak to się okazać niemożliwe do wykonania.
- Trzymaj w ustach zapałkę podczas krojenia – to jedna z popularniejszych metod, jednak czy naprawdę skuteczna? Prawdopodobnie wykorzystywane są tutaj właściwości siarki, która wiąże atomy gazu cebulowego. Należy włożyć dwie zapałki – tak by siarka znajdowała się pod jedną i drugą dziurką nosa.
- Nałóż gogle na oczy – polecane są okulary do pływania, gogle narciarskie, a także maski do nurkowania. Wszystkie chronią oczy przed dostępem gazu. Podczas krojenia cebuli nie narzekają też osoby noszące soczewki kontaktowe. Zwykłe okulary korygujące wady wzroku nie są skuteczne, gdyż nie zakrywają szczelnie oczu.
Cebulę można też kroić na dworze. Nie daje to stuprocentowej gwarancji, ale w jakimś stopniu zmniejsza ilość gazu dostającego się do naszych oczu. Gaz szybciej się ulatnia na świeżym powietrzu. Jeśli jednak sami nie jesteśmy w stanie wytrzymać tych drażniących oparów, można poprosić kogoś innego o pokrojenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze