Polacy piją za mało wody
JADWIGA OLCZAK • dawno temuPomimo wzrostu spożycia wody o 5,3% w stosunku do roku 2007, Polacy wciąż za rzadko sięgają po butelkę wody. Tylko 44% przyznaje się do codziennego picia wody, co niestety sprawia, że w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej pozostajemy w tyle. Statystyczny Europejczyk wypija rocznie około 106 litrów butelkowanej wody, a Polak tylko 65 litrów. Za małe jest nie tylko spożycie wody, ale także wiedza na jej temat.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” wynika, że tylko 10% Polaków wypija wodę w ilościach zalecanych przez dietetyków. Ponadto zdaniem doktora Mieczysława Kucharskiego większość Polaków w ogóle nie rozróżnia rodzajów wód, a podczas ich zakupu zwraca głównie uwagę na to, czy są gazowane czy też nie.
Polacy nie są świadomi także szkód, jakie wywołuje brak odpowiedniej ilości wody w organizmie. Według Złotej Karty Prawidłowego Żywienia dziennie powinniśmy wypijać co najmniej litr naturalnej wody butelkowanej. Z norm na wodę opracowanych dla Polaków przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że dorosła kobieta potrzebuje dziennie 2700 ml płynów, natomiast mężczyzna 3700.
Skutki niedoboru wody w organizmie:
ciągłe zmęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją,zaburzenia pamięci, bóle głowy,przesuszenie skóry, kłopoty z trawieniem, kamica nerkowa, trwałe zwyrodnienie stawów,kłopoty z sercem.
Rodzaje wody butelkowanej
Wody butelkowane dzielą się na trzy rodzaje: naturalne wody mineralne, naturalne wody źródlane oraz wody mineralizowane zwane stołowymi. Łączy je wspólne pochodzenie z zasobów podziemnych oraz pierwotna czystość pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Wyróżnia się wody niskozmineralizowane, średniozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane.
naturalne wody mineralne (44% wód) - mają bardzo zróżnicowany skład mineralny, który ma duże znaczenie dla procesów fizjologicznych przebiegających w organizmie.naturalne wody źródlane (54%) - charakteryzują się niską zawartością składników mineralnych.woda stołowa (około 2%) - otrzymywana jest z mieszaniny wód o różnej mineralizacji.
Wszystkie rodzaje wód zawierają te same pierwiastki i ich związki, głównie wapnia, sodu, magnezu w postaci chlorków, wodorowęglanów i siarczanów. Różnica między nimi polega na stopniu ogólnej mineralizacji oraz stosunku pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi, a także ich przeznaczeniu.Na temat walorów wód butelkowanych wypowiada się Wojciech Rutkowski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”: — Niewątpliwą, powszechnie uznaną w świecie wartością naturalnych wód jest to, że pochodząc z podziemnych warstw wodonośnych, dobrze izolowanych od czynników zewnętrznych zachowują one swą pierwotną czystość i są pozbawione zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Naturalna woda mineralna i źródlana jest synonimem czystej wody. Ważne jest również to, że naturalne wody butelkowane w żadnym momencie nie podlegają procesom uzdatniania.
O czym należy pamiętać, sięgając po butelkę wody
butelka wody przechowywana w ciepłym, nasłonecznionym miejscu powoduje zmianę jej smaku, dlatego trzymaj ją w chłodnym, zacienionym i suchym pomieszczeniu,nie pij wody bezpośrednio z butelki, gdyż może to doprowadzić do zanieczyszczenia mikrobiologicznego,po otwarciu butelki wypij wodę jak najszybciej, ponieważ po kilkunastu godzinach traci ona swoje właściwości,jeżeli chcesz użyć butelkowanej wody do gotowania potraw czy napojów, wykorzystaj do tego celu wodę z niską zawartością wapnia i magnezu,w czasie upałów pij naturalną wodę mineralną średnio- lub wysokozmineralizowaną,jeżeli masz nadciśnienie lub występuje u ciebie skłonność do obrzęków, sięgaj po wodę z niską zawartością sodu,przygotowując pokarmy dla niemowląt i małych dzieci, wybieraj wodę niskozmineralizowaną z niską zawartością sodu, siarczanów i chlorków,wody alkaliczne wypijane przez dłuższy czas wskazane są, jeśli masz dolegliwości żołądkowe np. nadkwasotę czy owrzodzenia,pij wodę, jeżeli chcesz zachować zgrabną sylwetkę oraz zapobiec zmatowieniu i łuszczeniu się skóry.
Aby zachęcić Polaków do picia właściwej wody butelkowanej i to we właściwych ilościach, prowadzone są kampanie edukujące polskie społeczeństwo w kwestii korzyści płynących z regularnego spożywania wody. Na stronie internetowej www.wodazezrodla.pl znaleźć można ważne informacje oraz porady ekspertów wspierających kampanię na rzecz picia wody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze