Ile alkoholu piją Polacy?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuZabawa sylwestrowa, a wraz z nią huczne witanie Nowego Roku. Takim wydarzeniom zawsze towarzyszy alkohol, a nie każdy potrafi zachować umiar. Zdaniem niektórych napoje procentowe powodują podwyższenie ciśnienia, a inni uważają, że je obniżają. Jaka jest zatem prawda? Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” postanowił wyjaśnić, jak jest w rzeczywistości.
Ziarenko prawy tkwi w obydwu stwierdzeniach. W rzeczywistości, spożycie alkoholu powoduje czasowe obniżenie ciśnienia o około 4mmHg, jednak niestety po około 6 kolejnych godzinach następuje ponowny jego wzrost już nawet o 7 mmHg. Ten podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas. Zatem mimo początkowego spadku ciśnienia tętniczego, alkohol ostatecznie prowadzi jednak do jego podwyższenia.
Poza ogromnym wpływem alkoholu na ciśnienie tętnicze należy podkreślić także wysoką kaloryczność napojów wysokoprocentowych. Tworzy się w ten sposób zamknięte koło, gdyż nadwaga zwiększa ryzyko wzrostu nadciśnienia tętniczego. Nie wszyscy wiedzą, że każdy gram alkoholu stanowi średnio aż 7 kcal. Poza tym bardzo często do alkoholu dodajemy słodkie, równie kaloryczne napoje oraz zajadamy duże ilości tłustego, niezdrowego jedzenia. Takie zwyczaje praktykowane przez dłuższy okres mogą przyczynić się do szybkiego przybierania na wadze i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
Alkoholem, który nie jest wskazany do częstego spożywania jest piwo, ponieważ średnio 0,33 l piwa zawiera około 300 kcal. Trochę częściej można sięgnąć po lampkę czerwonego wytrawnego wina, która średnio zawiera około 80 kcal na 125 ml płynu.
Przyjęło się mówić, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach nie szkodzi zdrowiu. Problem polega jednak na tym, że każdy inaczej rozumie pojęcie „niewielka ilość”. Zdaniem naukowców normą dziennego spożycia alkoholu, której nie powinno się przekraczać, jest 0,5 — 1 jednostki alkoholu w przypadku kobiet i 2 jednostki w przypadku mężczyzn. Za jednostkę określa się około 8 g czystego etanolu, co zazwyczaj przekłada się na kieliszek wódki (50 ml), wina (125 ml) lub piwo (300 ml). Warto o tym pamiętać, by nie przekraczać dopuszczalnej granicy.
Spore znaczenie przy określaniu norm spożycia alkoholu ma płeć. To kobiety są bardziej podatne na działanie procentów ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej, w której alkohol się nie rozpuszcza. Warto również podkreślić, że u kobiet spożywających regularnie powyżej 3 drinków dziennie ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta aż do 90%. Poza tym codzienne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, którego skutki są bardzo poważne.
Każda osoba lecząca farmakologicznie nadciśnienie tętnicze powinna pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku w spożywaniu napojów alkoholowych. Bardzo często połączenie alkoholu z lekami powoduje wystąpienie skutków ubocznych, dlatego właśnie osoby leczące się na nadciśnienie powinny ograniczyć procenty, w szczególności w godzinach bliskich przyjęcia tabletek.
Alkohol ma oryginalny smak i ciekawy zapach, dlatego ma wielu zwolenników. Przyjmowany w rozsądnych granicach nie powinien negatywnie wpływać na pijącego. Jednak jak we wszystkim „co za dużo, to niezdrowo”, dlatego zachowajmy umiar. Pamiętajmy o tym podczas powitania Nowego Roku. Chociaż nikt nie wyobraża go sobie bez kieliszka szampana, to niestety na tym się często nie kończy. Warto przemyśleć sobie, jakie skutki wiążą się ze spożywaniem alkoholu, czy mój stan zdrowia pozwala na sięganie po napoje wyskokowe, a przede wszystkim czy rzeczywiście jest on nam tak potrzebny?
Źródło: informacja prasowa Maria Konieczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze