Zbadaj się i pokonaj chłoniaka
DANUTA CAPIGA • dawno temuChłoniaki często nie są postrzegane jako groźna choroba, podczas gdy są nowotworami złośliwymi. Mogą się pojawić w każdym miejscu układu chłonnego i roznieść się po całym organizmie. Kaszel, osłabienie, gorączka lub nagłe chudnięcie – to objawy, które łatwo pomylić z przeziębieniem lub wziąć za drobne dolegliwości.
Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań na chłoniaki wzrasta o około 4–5 procent rocznie. Chłoniak to choroba nowotworowa białych ciałek krwi czyli tzw. limfocytów. Są one jednym z największych elementów naszego układu odpornościowego. Przemieszczają się we krwi i węzłach chłonnych i mają za zadanie chronienie nas przed chorobami, w tym także przed nowotworami. Wystarczy, że w jednym z nich nastąpi przemiana nowotworowa, a patologiczny klon komórkowy rozrasta się i niszczy prawidłowe tkanki.
Kaszel, osłabienie, gorączka lub nagłe chudnięcie – to objawy, które łatwo pomylić z przeziębieniem lub wziąć za drobne dolegliwości.
— Podobne objawy nie zawsze wskazują na chłoniaka, jednak wzmożona czujność w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż przez trzy tygodnie konieczna jest wizyta u lekarza. Niezwykle ważne jest, aby nie lekceważyć występujących objawów i odpowiednio wcześnie poddać się badaniom w celu wyeliminowania możliwości zachorowania na ten nowotwór – mówi dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Chłoniaki często nie są postrzegane jako groźna choroba, podczas gdy są nowotworami złośliwymi. Mogą się pojawić w każdym miejscu układu chłonnego i roznieść się po całym organizmie.
Do najczęściej występujących nowotworów układu chłonnego zaliczane są chłoniaki nieziarnicze o różnym stopniu zagrożenia dla chorego. Te dzielą się na nowotwory o dynamicznym przebiegu i łagodne, rozwijające się powoli.
Wyleczalność chłoniaków zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, ale także od stopnia jej zaawansowania. Dlatego tak ważne jest obserwowanie siebie i własnej rodziny pod kontem powiększających się węzłów chłonnych oraz pilnowanie regularności wykonywania kontrolnych badań krwi i nie bagatelizowanie objawów choroby.
Nie przed wszystkim jesteśmy się w stanie ustrzec odpowiednią dietą, zdrowym trybem życia, jednak poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie i zwiększenie swojej świadomości na temat chłoniaka może nam pomóc zorganizować się właściwie w kluczowym momencie.
Liczba zachorowań na chłoniaka nieustannie rośnie, ale świadomość Polaków jest niestety niewielka. Stąd właśnie chłoniakom została poświęcona 7. edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”, gdzie młodzi ludzie wykazują się dużą pomysłowością w kampanii społecznej promującej profilaktykę nowotworową.
Źródło: mamhakanaraka, facebook.com/Mam.Haka.na.Raka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze