Trudna codzienność z AZS u dziecka
DANUTA CAPIGA • dawno temuCharakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy i bardzo nasilony świąd, często wywołujący rozdrażnienie i niepokój. Dotyka szczególnie dzieci pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Pojawia się zazwyczaj na skórze twarzy i głowy, po wewnętrznej stronie kończyn, a także na ich zgięciach, na pośladkach i uszach, czasem też na tułowiu. Skóra jest zaczerwieniona i sucha, pojawiają się czerwone krostki z, których mogą się utworzyć ropiejące rany.
Charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy i bardzo nasilony świąd, często wywołujący rozdrażnienie i niepokój. Dotyka szczególnie dzieci pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Pojawia się zazwyczaj na skórze twarzy i głowy, po wewnętrznej stronie kończyn, a także na ich zgięciach, na pośladkach i uszach, czasem też na tułowiu. Skóra jest zaczerwieniona i sucha, pojawiają się czerwone krostki z, których mogą się utworzyć ropiejące rany.
Dziecko odczuwa dość mocny świąt przez co jest nadpobudliwe, markotne i ma kłopoty ze snem.
Choroba może być uwarunkowana genetycznie, za jej występowanie odpowiadać może upośledzenie odporności organizmu na działanie alergenów. Może też się pojawić wtedy, gdy skóra traci swą naturalną barierę ochronną. Do czynników, które najczęściej powodują występowanie AZS jest kurz, bakterie, woda, substancje chemiczne (proszek, kosmetyki), sierść zwierząt, produkty białkowe (mleko, jaja). Uczulać też mogą truskawki, orzechy, czekolada.
W zwalczaniu AZS najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja skóry polegająca na nawilżaniu nawet kilka razy dziennie. Najlepiej używać dermokosmetyków, które w swoim składzie posiadają kwas linolowy, 2% destylat oleju słonecznikowego, które pomogą wzmocnić naskórek i ukoją swędzące stany zapalne.
— Wybór odpowiednich środków pielęgnacyjnych nie może być przypadkowy. Zwykłe mydło jest odpowiednie dla osób, których stan nawilżenia skóry jest zadowalający, ale nie przysłuży się tym, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry — zmywa bowiem naturalną, kwaśną warstwę ochronną. Znacznie lepiej myć i nawilżać ciało dziecka kosmetykami, które tworzą naturalną ochronę na skórze dziecka, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie – wypowiada się Magdalena Kalinowska, ekspert firmy Eco&More.
Dziecku nie pomoże zwykły balsam. Należy zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki, hipoalergiczne kremy i mleczka do pielęgnacji skóry, kosmetyki zawierające naturalną bawełnę i olej ze słodkich migdałów. Wyjątkowo skuteczne są emolienty – preparaty nawilżające i natłuszczające skórę, wytwarzające barierę ochronną, zapobiegające utracie wody.
Również odzież dziecka powinna być z czystej bawełny, najlepiej w jasnych kolorach (barwniki do farbowania tkanin też mogą uczulać) Ubrania trzeba prać w hipoalergicznych proszkach bez detergentów, dokładnie płukać i prasować.
Codzienność z AZS jest bardzo trudna dla małego dziecka jak również dla rodziców. Wymaga dużo pracy i poświęcenia, aby „maluszek” czuł się choć trochę lepiej i bardziej komfortowo.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze