Emolienty
KAROLINA • dawno temuNie zajmując się na co dzień profesjonalnie kosmetyką, nie sposób zawsze być na bieżąco i śledzić wszystkie najnowsze trendy. Jednakże, zanim zaczniemy stosować jakikolwiek nowy produkt kosmetyczny, dobrze jest chociażby odrobinę poznać jego składniki i sposób działania. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych związanych z niewłaściwą pielęgnacją skóry twarzy. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o emolientach. Chcesz wiedzieć, co kryje się po tą tajemniczą nazwą? Nic prostszego! Wystarczy, że poświecisz chwilę na zapoznanie się z poniższym artykułem, a wszystko stanie się jasne. Dowiesz się z niego nie tylko, czym one są, ale także poznasz zastosowanie emolientów w kosmetykach.
Co to są emolienty?
Z czym powinniśmy przede wszystkim kojarzyć emolienty? Doskonale o ich istnieniu wiedzą osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. Zanim jednak poznamy więcej ich zastosowań, warto jest dowiedzieć się o nich samych trochę więcej. Otóż emolienty to nic innego jak środki mające na celu przede wszystkim nawilżanie skóry oraz jej zmiękczanie. Ich działanie opiera się głównie na tym, że pomagają skórze zatrzymać wilgoć w środku, dostarczają cerze wody, łagodzą świąd, zmiękczają tkankę, a także pozwalają na dotarcie kremów albo maści w głębsze warstwy skóry. Dlaczego są one tak ważne? Okazuje się, że stosując mydło albo żele pod prysznic, zmywamy wszelkiego rodzaju naturalne oleje ze skóry, w zamian nie dbając o dostarczenie ich odpowiedników. Co więcej, preparaty te są szczególnie zalecane w leczeniu atopowego zapalenia skóry, ponieważ redukują najbardziej doskwierające jego objawy. Spotkać możemy się również z emolientami dla dzieci, ponieważ bardzo rzadko powodują jakiekolwiek uczulenia i znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej. Emolienty w kosmetykach posiadają bowiem właściwości łagodzące, przy jednoczesnym wykluczeniu alergenów.
Emolienty w kosmetyce
Jak odnaleźć emolienty w kosmetykach? Zwykle do kremów do twarzy albo balsamów do ciała wykorzystywane są lipidy i sterole naturalnie występujące na skórze, lecz także naturalne albo syntetyczne oleje, kwasy tłuszczowe, gliceryna, wazelina, środki zmiękczające, a nawet te posiadające właściwości poślizgowe. Z tego względu istotne jest, by stosując kosmetyki z emolientami w trakcie brania prysznica bądź kąpieli, zachować ostrożność, by się nie poślizgnąć. Jak stosować emolienty w kosmetykach? Zanim nałożysz na skórę krem albo maść, upewnij się, że nie zawierają one żadnych alergenów. Następnie możesz przystąpić do działania. Jeżeli stosujesz kremy albo maści, nałóż sporą ich ilość na skórę. W okolicach, gdzie występuje owłosienie, zrób to zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosków. Gdy natomiast stosujesz preparaty do mycia, wystarczy, że umyjesz nimi skórę, a następnie spłuczesz je wodą. Emolienty możesz stosować tak często, jak tego potrzebujesz. Poza tym powinny być one przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci w ciemnych i suchych warunkach. Jeżeli posiadasz skórę atopową, powinnaś skonsultować wybór odpowiedniego preparatu z dermatologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze