Fałszywa przyjaźń
KAROLINA • dawno temuPosiadając szczęśliwe małżeństwo i dzieci będące źródłem niemałej uciechy, czegoś w naszym życiu nam brakuje. Przypominamy sobie wtedy czasy dzieciństwa, kiedy mieliśmy obok siebie kogoś bardzo bliskiego i oddanego, kto razem z nami przeżywał nasze sukcesy i porażki. Tak właśnie zwykle wygląda przyjaźń z lat młodości, którą często wspominamy z niemałą tęsknotą. W dorosłym życiu jednak bardzo często okazuje się, że tego typu relacja nie wytrzymuje próby czasu. Nasze drogi rozchodzą się, a nierzadko także prowadzimy zupełnie odmienny styl życia. Obok nas zaczynają pojawiać się inne osoby, które mają podobne typy charakterów, zainteresowania albo w podobny do nas sposób spędzają czas wolny. Jednak zranieni wcześniejszymi relacjami nie zawsze potrafimy im od razu zaufać, co z kolei stoi na przeszkodzie do powstania szczerego i prawdziwego związku emocjonalnego. Co zatem możemy zrobić, by odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej? Poświęć chwilę i już teraz przeczytaj poniższy artykuł, by mieć pewność, że przyjaźniąca się z tobą osoba ma szczere intencje.
Prawdziwa przyjaźń
Szczęściarzem jest ten, kto może bez najmniejszej wątpliwości powiedzieć, że posiada prawdziwego przyjaciela. Zwykle potrzeba upływu dużej ilości czasu, by mieć pełne zaufanie do drugiego człowieka. Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel? W stosunku do niego powinniśmy mieć pewność, że możemy na nim polegać w każdej sytuacji i takie uczucie musi opierać się na racjonalnych przesłankach. Oprócz tego cechami prawdziwego przyjaciela są cierpliwość i wyrozumiałość, bo nie zawsze mamy czas spotkać się z nim, a codzienne obowiązki wcale temu nie służą. Dobry przyjaciel powinien być zawsze w pogotowiu, gdy potrzebujemy pomocy, choć nie zawsze przekłada się to na codzienne kontakty. Zarówno z naszej, jak i jego strony musi pojawiać się pewna bliskość, która sprawi, że będziemy mogli dzielić się z nim swoimi troskami i problemami. Poza tym w przyjaźni niezwykle ważna jest bezinteresowność. Częstym błędem jest mierzenie tego typu relacji miarą tego, kto ile dla kogo zrobił. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z fałszywym kolegą?
Nieprawdziwa przyjaźń
Ten, kto doświadczył fałszywej przyjaźnidoskonale zdaje sobie sprawę z tego, że związana jest ona z dużym zawodem i rozczarowaniem, jakiego byśmy się nie spodziewali. Pozorna uprzejmość i sympatia, którą nas ktoś darzy może być bardzo wyrachowana. Nie chodzi o to, by zrywać kontakt z każdym, kto popełnił jakiś błąd, jednak trzeba ustalić sobie ścisłe kryteria, według których będziemy osądzać cudze postępowanie. W innym wypadku możemy być ciągle wykorzystywani, a po upływie czasu nie będziemy mogli naprawić danej relacji. Jak poznaćfałszywą przyjaciółkę? Zastanów się, czy dana osoba podobnie jak ty pojmuje łączącą was relację. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, możesz poprosić ją o jakąś ważną przysługę albo zdradzić sekret, by zaobserwować jej zachowanie. Jednak takie postępowanie dopuszczalne jest jedynie wówczas, gdy mamy duże podejrzenia co do szczerości zachowania danej osoby. Zastanówmy się, jakbyśmy same poczuły się w sytuacji, gdy ktoś nas wystawia na próbę. Dlatego lepszy efekt może dać szczera rozmowa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze