Liposukcja – na czym polega zabieg?
MARICRUZ • dawno temuLiposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, jest wciąż popularnym zabiegiem wśród kobiet, chcących szybko pozbyć się dodatkowych kilogramów. Zadowalający efekt osiągany jest dużo szybciej niż dzięki ćwiczeniom czy odpowiedniej diecie. Na czym właściwie polega zabieg liposukcji i dla kogo jest przeznaczony?
Dla kogo?
Wbrew pozorom liposukcja to nie zabieg dla otyłych. Przeznaczony jest dla osób o prawidłowej wadze, mocnej, elastycznej skórze i prowadzących zdrowy tryb życia, którzy chcą usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z pewnych miejsc. Osoby otyłe powinny zrzucić kilka kilogramów, zanim zdecydują się na zabieg. Przeciwwskazaniem do liposukcji są nieuregulowana cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia lub oddechowego, żylaki i zaburzenia krzepliwości krwi.
Jak przebiega zabieg?
Na sześć godzin przed zabiegiem pacjent nie może przyjmować pokarmów i płynów. Tuż przed liposukcją poddawany jest znieczuleniu. Jeżeli zabieg dotyczy małego fragmentu ciała, np. podbródka, stosowane jest znieczulenie miejscowe. W przypadku większych zabiegów – ogólne. Następnie lekarz wykonuje małe nacięcie na skórze, przez które wprowadza kaniulę (wenflon), podłączony do urządzenia odsysającego. Rurka przesuwana jest pod skórą w taki sposób, by nie trzeba było wykonywać kolejnych nacięć. Tłuszcz jest odsysany przez kaniulę w ilości nieprzekraczającej 3–4 litry jednorazowo. Cały zabieg trwa od 2 (przy drobniejszych zmianach) do 6 godzin. Pacjent przebywa w klinice przynajmniej dobę od liposukcji.
Rekonwalescencja
Zaleca się, by osoby, które poddały się liposukcji, przynajmniej tydzień spędziły w domu, odpoczywając. Organizm powinien dojść do siebie po miesiącu, ale jeszcze przez kilka tygodni od zabiegu istnieje potrzeba noszenia bielizny uciskowej, która zapobiega powstawaniu krwiaków.
Możliwe powikłania
W przypadku komplikacji lub niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu mogą wystąpić powikłania, np. zator tłuszczowy (a w konsekwencji zatorowość płucna), wstrząs, infekcje, uszkodzenia nerwów, narządów wewnętrznych lub skóry, przebarwienia i blizny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze