Cystografia – na czym polega badanie?
PATRYCJA • dawno temu
Jeśli lekarz podejrzewa u twojego malca zapalenie układu moczowego może zlecić wykonanie cystografii, w celu potwierdzenia diagnozy. Badanie ma określić, czy układ moczowy dziecka jest prawidłowo zbudowany, czy prawidłowo funkcjonuje oraz czy występuje cofanie się moczu i w jakim stopniu. Badanie jest trudnym dla dziecka doświadczeniem, dlatego warto je odpowiednio do niego przygotować. Aby móc to zrobić należy dowiedzieć się jak wygląda badanie.
Bezpośrednio przed badaniem
Badanie wykonuje lekarz przy asyście pielęgniarki oraz technika elektroradiologa, który obsługuje specjalistyczny sprzęt. Dziecku powinni towarzyszyć rodzice. Bezpośrednio przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami na temat zdrowia dziecka. Pyta o ewentualne alergie, uczulenia, o przebieg poprzedniej cystografii (jeśli miała miejsce) itp. Do badania przystępuje się po uprzednim podaniu leków przeciwbakteryjnych. Bardzo zestresowanym dzieciom podaje się leki uspokajające.
Przebieg badania
Mały pacjent musi się rozebrać od pasa w dół i położyć na stole do badań. Pielęgniarka dezynfekuje okolice cewki moczowej dziecka i nakłada na nie żel znieczulający. Następnie w pęcherzu umieszczany jest cewnik, za pomocą którego wprowadzany jest specjalny płyn. Kiedy pęcherz napełni się, personel wyjmuje cewnik i zachęca malca do oddania moczu. Na tym etapie bardzo ważna jest pomoc rodziców. Zachęcają maluszka do wykonywania poleceń lekarza i pilnują, aby malec nie przesuwał się podczas badania. W trakcie i po zrobieniu przez dziecko „siusiu” wykonywane są zdjęcia RTG. Jeśli maluszek mimo wsparcia rodziców ma trudności z opróżnieniem pęcherza daje mu się coś do picia lub polewa ciepłą wodą okolice intymne.
Przeciwwskazania
Badania nie wykonuje się, jeśli u maluszka wystąpiła gorączka, infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Jeśli twoja córka już miesiączkuje, to bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest okres. Mama nie może towarzyszyć dziecku podczas badania, jeśli jest w ciąży. Poinformuj o tym koniecznie lekarza prowadzącego badanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze