Badanie ogólne moczu
KAROLINA • dawno temuZłe samopoczucie, częste oddawanie moczu, pojawienie się w nim krwi – to tylko niektóre z przyczyn, z powodu których lekarz daje nam skierowanie na badanie ogólne moczu. W ciągu swojego życia każdy z nas poddawany jest mu przynajmniej parokrotnie. Jest ono w zupełności bezbolesne, a czasami nawet uderza nas to, że w tak prosty sposób diagnozowane są bardzo poważne choroby. Badanie ogólne moczu jest dość proste w przeprowadzeniu, jednak nie sposób przecenić jego roli diagnostycznej. Na czym ono polega? Jak odczytywać wyniki badań moczu? Nie czekaj i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na te i inne pytania związane z badaniem ogólnym moczu.
Badania ogólne moczu
Zwykle mocz do analizy oddajemy wówczas, gdy niepokojące nas objawy sprawiły, że udałyśmy się na wizytę do lekarza. Dlaczego badanie to jest tak istotne w określeniu przyczyn niewłaściwego funkcjonowania organizmu? Mocz to nic innego jak produkt uboczny, który nerki wychwytują i usuwają z organizmu. Znajduje się w nim wiele substancji, takich jak na przykład woda, mocznik, lecz także wirusy bądź toksyny. W zależności od tego, czy nasz organizm funkcjonuje normalnie czy też niektóre jego organy działają w sposób nieprawidłowy, zmienić się może stężenie poszczególnych substancji w moczu bądź znajdować się w nim mogą te z nich, które w zdrowym moczu nie występują. Zanim dowiemy się, jakie są prawidłowe wyniki badań moczu, należy poznać informacje na temat tego, co należy zrobić przed poddaniem się analizie moczu. Do badania ogólnego należy oddać mocz poranny ze strumienia środkowego. Ważne jest, aby w trakcie jego oddawania być na czczo oraz w ciągu 2 godzin dostarczyć próbkę do laboratorium. Kobiety nie mogą oddawać moczu w trakcie trwania miesiączki oraz 3 dni przed i po jej zakończeniu. Ilemoczupotrzeba do badania? Do badań wystarczy oddać około 30 ml moczu. Zanim jednak wybierzemy się na kolejną wizytę do lekarza z otrzymanymi wynikami, warto jest podjąć próbę ich odczytania.
Jak odczytać wyniki badań moczu?
Jeżeli niepokoisz się, że otrzymane wyniki moczu mogą być nieprawidłowe, możesz podjąć próbę samodzielnego ich odczytania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, czy będą one w normie czy też nie, bezwzględnie powinnaś skonsultować je z lekarzem. Odczyn zdrowego moczu powinien być kwaśny, a wartość pH wahać się między 4,5 a 8. Dość duża rozbieżność dotyczy również jego ciężaru właściwego, który może wahać się między 1015 a 1035. Alarmujący powinien być dla nas także kolor moczu inny niż żółty. Niektóre spośród substancji w ogóle w zdrowym moczu nie występują. Zaliczyć do nich trzeba białka, cukry, ciała ketonowe oraz bilirubinę. Więcej informacji na temat substancji znajdujących się w moczu możemy uzyskać po zbadaniu jego osadu. Dzięki niemu dowiemy się więcej na temat obecności w nim poszczególnych minerałów, grzybów, bakterii, pasożytów, erytrocytów, leukocytów i innych. Ich zawartość również powinna być skonsultowana podczas wizyty u lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze