Badanie na toksoplazmozę
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuToksoplazmoza to choroba, którą wywołuje pasożytnicza infekcja. Pierwotniak Toxoplasma gondii przenoszony jest m.in. przez zwierzęta domowe, w tym koty. Choć objawy schorzenia nie są dokuczliwe (lub nawet całkowicie nie występują) warto sprawdzić, czy przebyliśmy toksoplazmozę oraz czy mamy w organizmie odpowiednie przeciwciała.
Dla kogo?
Badanie na toksoplazmozę jest szczególnie ważne dla kobiet, planujących w najbliższym czasie ciążę. Pasożyt może bowiem zaszkodzić łożysku i zaburzyć rozwój płodu. Należy je wykonać przed zapłodnieniem i – w przypadku konkretnego wyniku (ich interpretacja poniżej) – powtórzyć w 3-miesięcznym odstępie.
Jak wygląda badanie?
Badanie polega na pobraniu krwi do dwóch próbek. Krew z pierwszej (Toxoplazma IgG ilościowo) będzie poddana analizie, mającej rozpoznać, czy kobieta chorowała już na toksoplazmozę. Druga próbka (Toxoplazma IgM ilościowo) oceni, czy aktualnie nie przechodzi przez to schorzenie. Badanie krwi można wykonać o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania i w każdym dniu cyklu.
Interpretacja wyników toksoplazmozy
Jeżeli IgG jest dodatnie, a IgM ujemne, przeszłaś już toksoplazmozę i twój organizm jest uodporniony na pasożyta. W odwrotnym przypadku, gdy IgM jest dodatnie, a IgG ujemne, należy powtórzyć badanie za trzy miesiące (nawet podczas ciąży) i kontrolować ilość przeciwciał. Jeśli oba współczynniki są dodatnie, wówczas choroba jest aktualna, nawet jeśli nie odczuwasz jej objawów. Należy natychmiast rozpocząć leczenie. Przy ujemnych IgG i IgM wynik oznacza brak odporności na chorobę (nigdy na nią nie chorowałaś).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze