Połóg po cesarskim cięciu
BEATKA • dawno temuPoród zawsze jest dla kobiety ciężkim przeżyciem. Poród naturalny jest bardziej bolesny niż cesarskie cięcie. To drugie odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym. Jednak poród to nie ostatni etap, młodą mamę czeka jeszcze połóg. Kobieta w tym czasie dochodzi do siebie, odzyskuje formę. Kobieta wychodzi ze szpitala w 3–6 dobie po porodzie. Niemniej jednak młoda mama do zdrowia wróci dopiero po miesiącu, dwóch.
Skutki znieczulenia do porodu
Znieczulenie do porodu jest konieczne przy cesarskim cięciu. Jednak gdy znieczulenie przestanie działać, kobieta może odczuwać ból lokalizujący się wokół nacięcia. Kobiety, które już kiedyś rodziły przez cesarskie cięcie odczuwają mniejszy ból. Na wielkość bólu mają też wpływ czynniki indywidualne – twój stan zdrowia oraz twój próg bólu. Zdarza się, że nieprzyjemne dolegliwości po porodzie utrzymują się jeszcze przez kilka dni. Inne kobiety z kolei są w stanie normalnie funkcjonować już kilka godzin po cesarce.
Kobiety, u których zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe zazwyczaj dostają później małe dawki środków przeciwbólowych. Środki podawane są przez cewnik zamieszczony na plecach. Po znieczuleniu ogólnym leki podawane są w postaci kroplówki lub w zastrzyku. Jeżeli kobieta po pewnym czasie nadal odczuwa ból, może poprosić o środki przeciwbólowe w postaci czopków.
Jakie są skutki znieczulenia zewnątrzoponowego? Silne bóle głowy, ból pleców, mrowienie lub drętwienie nóg. Znieczulenie ogólne, gdy ustępuje, powoduje nudności, wymioty, ból głowy, ból gardła, ogólne osłabienie organizmu. Po wybudzeniu w płucach kobiety znajduje się wydzielina, którą lekarz każe ci wydmuchać lub wykasłać. Jednak podczas odkasływania brzuch się boleśnie napina, a ponieważ rana jest jeszcze niezagojona, może boleć. Bezpieczniej jest więc wciągać powietrze, a następnie gwałtownie je wypuszczać.
Powrót do formy po cesarce
Po porodzie zacznij jak najszybciej ruszać stopami. W ten sposób przywrócisz krążenie w nogach. Kiedy wstać po cesarce z łóżka? Jak najszybciej. Oczywiście, nie rób niczego na siłę, niemniej jednak, jak tylko będziesz się czuła na siłach, spróbuj powoli zrobić kilka kroków. Podczas spaceru trzymaj wyprostowaną sylwetkę, garbienie, choć odruchowe, nie przyniesie ci ulgi, a wręcz przeciwnie. Jak tylko dasz radę wstać, możesz pójść do toalety. Trzeciego dnia po porodzie włącz do diety produkty bogate w błonnik. Dzięki temu unikniesz zaparć.
Pierwsze mycie pod prysznicem może odbyć się w trzeciej dobie po cesarce. Gdy rana po cesarce zacznie się goić, może nieco swędzieć. Żeby jej nie podrażniać, wkładaj obszerne ubrania. Jeżeli rana zacznie się zaogniać, stanie się czerwona, opuchnięta i zaropieje, wówczas pokaż ją lekarzowi. Gdy rana goi się bezproblemowo, lekarz zdejmie szwy po około ośmiu dniach. Niektóre mamy mają zakładane szwy rozpuszczalne, których nie trzeba wyjmować.
Młoda mama może zauważyć krwawienie po cesarce. Są to tzw. odchody połogowe wydzielane z pochwy. Odchody są początkowo czerwone, później są różowe, brązowe i na końcu bezbarwne. Po cesarce są one bardziej skąpe niż po porodzie siłami natury. Zazwyczaj utrzymują się one do czterech tygodni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze