Przeciwwskazania do cesarskiego cięcia
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCiąża może zostać rozwiązana poprzez naturalny poród lub przeprowadzenie cesarskiego cięcia. W wielu sytuacjach najkorzystniej jest, gdy dziecko rodzi się siłami natury, jednak bywają poważne podstawy do podjęcia decyzji o rozwiązaniu ciąży poprzez cesarkę. Czy istnieją zatem przeciwwskazania, aby przeprowadzić cesarskie cięcie?
Poród siłami natury
Zdrowa przyszła mama, u której podjęta została akcja porodowa powinna zawsze nastawiać się na poród siłami natury. Jest to najbezpieczniejsza forma rodzenia dzieci zarówno dla niej samej, jak i dla maluszka. Jednakże w wielu sytuacjach zdrowotnych, podczas powikłań wychodzących w trakcie porodu, lekarz odbierający poród podejmuje decyzję o przeprowadzeniu operacji w postaci cesarskiego cięcia.
Cesarskie cięcie
Do cesarki, bo tak potocznie mówi się o zabiegu operacyjnym cesarskiego cięcia, dochodzi w wielu sytuacjach, które nie mogą ze względu na stan zdrowia i życia matki i płodu zostać rozwiązane naturalnym porodem. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania przecięcia powłok brzusznych i macicy na stole operacyjnym są:
- zbyt duża waga maluszka – ponad 4 kg,
- silne wady wzroku u ciężarnej,
- niewłaściwe ułożenie dziecka w brzuchu,
- łożysko przodujące,
- wypadnięcie pępowiny lub zbyt krótka pępowina,
- odklejenie łożyska,
- opryszczka narządów płciowych,
- wady serca i/lub choroby serca, etc.
W wielu indywidualnych sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Jako że jest to poważna operacja, nie jest ona wykonywana na wymóg, wybór czy życzenie pacjentki. Zabieg ten wymaga zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego albo całościowego. Warto zatem zawczasu dowiedzieć się, jakie są preferencje dotyczące znieczulenia w szpitalu, w którym przyjdzie nam rodzić.
Czy istnieją przeciwwskazania do cesarki?
Biorąc pod uwagę dobro rodzącej i zdrowie dziecka, zawsze pierwszorazowo uwzględniana jest możliwość urodzenia dziecka metodą naturalną. Wszystkie inne sytuacje, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów wymagają zastosowania zabiegu operacyjnego. W skrócie zatem można powiedzieć, że przeciwwskazaniem cesarki jest dobry stan zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i maluszka. Mimo iż jest to zabieg chirurgiczny obciążony ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, to jednak wszelkie inne dolegliwości, zarówno rodzącej, jak i dziecka, schodzą na drugi plan, tylko po to, by uratować ich zdrowie i życie. Wiadomo jest jednak, że jak po każdej operacji rekonwalescencja jest nieco dłuższa i wymaga dłuższego obserwowania na oddziale. Dlatego też kobiety po cesarce pozostają w szpitalu nawet do tygodnia od operacji. Przez kolejny miesiąc odczuwają ból w okolicy rany. Ponadto konieczne jest przestrzeganie zasady dbania o czystość i wietrzenia blizny, w celu szybszego gojenia się. Warto zatem wspólnie z lekarzem uwzględnić wszystkie aspekty rodzenia, przedyskutować swoją indywidualną sytuację i bez względu na wszystko warto również wziąć pod uwagę możliwość zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Dzięki wczesnemu nastawieniu się kobieta zdecydowanie spokojniej i bardziej świadomie podchodzi do porodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze