Chemia zakochania
PAULA • dawno temuCzujesz motyle w żołądku, gdy jego imię wyświetla się w twoim telefonie. Masz miękkie kolana, kiedy twój ukochany uśmiecha się do ciebie. Jesteś nieprzytomna ze szczęścia wiedząc, że ten wieczór spędzicie razem. Ale twoje ciało płaci cenę za te uczucia błogości. Myślisz, że źródłem namiętnej miłości jest serce? Nic podobnego.Wszystko zaczyna się w mózgu!
Najpierw odczuwasz kołatanie serca, później doświadczasz uczucia euforii. Stajesz się zniewolona przez wielkie emocje. Wpadłaś w sieć. Jesteś kolejną ofiarą reakcji chemicznej zwanej „miłość”.
Kiedy jesteś zakochana twój mózg uwalnia różne hormony i neuroprzekaźniki, które zalewają organizm cała masą doznań. Twoje dłonie stają się spocone i nie możesz wykrztusić słowa w najbardziej nieodpowiednich momentach. W nocy leżysz, nie mogąc zasnąć, w dzień nie możesz jeść. Potężna chemia twojego mózgu czyni cię chorą z miłości.
Zastanawiasz się czy inni przypadkiem nie słyszą jak mocno bije ci serce?To nie są twoje imaginacje, ale noradrenalina, która zwiększa częstość akcji serca. Hormony powodują również, że twoje usta stają się suche — co wyjaśnia, dlaczego nawet najbardziej pewni siebie ludzie stają się onieśmieleni w towarzystwie osoby, na której im zależy. A kiedy twój ukochany pochyla się, aby złożyć na twoich ustach pocałunek omdlewasz ze szczęścia.Cynicy mogą szydzić, ale naukowcy nie są zaskoczeni – wiedzą, że wzrost dopaminy może powodować osłabienie, podobnie jak uderzenia gorąca i pocenie się dłoni. Miłość powoduje wspaniałe skutki uboczne!
Czujesz, że możesz zdobywać szczyty? To nic nowego. Zakochani przez całe wieki dokonywali niesamowitych wyczynów w imię miłości. Jest to spowodowane połączeniem dopaminy z noradrenaliną, która poprawia samopoczucie, zwiększa koncentrację i podnosi poziom energii.
To wspaniałe zauroczenie może trwać do 6 - maksymalnie 18 miesięcy. Dłużej nie jesteś już w stanie ekscytować się na dźwięk dzwonka telefonu. Nie czujesz też potrzeby, aby przebywać przez cały czas ze swoim ukochanym. Do normy wraca też twój apetyt :-)
Ten powrót do normalnego zachowania zachodzi, gdy organizm uodparnia się na działanie chemii w mózgu. Podobnie dzieje się w przypadku narkotyków — potrzeba ciągle zwiększać dawkę, żeby wejść w stan upojenia.
Nie sposób nie wspomnieć o działaniu oksytocyny. Nazywana również hormonem przytulania, odgrywa kluczową rolę w wiążących ludzi związkach intymnych. Naukowcy odkryli, że oksytocyna jest uwalniana w okresie karmienia, dzięki czemu pomaga matce i dziecku wytworzyć głęboką więź. Ten hormon uwalnia się również kiedy między kochankami dochodzi do czułości. Zwiększając wrażliwość zakończeń nerwowych powoduje wówczas przyjemne doznania: dreszcze wzdłuż pleców, przyjemne ciepło ogarniające ciało i inne miłe wrażenia.
Kiedy działanie neuroprzekaźników słabnie, oksytocyna jest jak klej, który utrzymuje kochanków razem. To dlatego, kiedy on szepcze ci do ucha czułe słówka, jego tembr głosu może rozbudzić uczucie żarliwej miłości. Według naukowców, słysząc głos ukochanego, a nawet myśląc o nim intensywnie, można uruchomić produkcję oksytocyny. Jeżeli tyle związków chemicznych szaleje w naszym mózgu nic dziwnego, że można stracić głowę!
Źródło: health24.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze