Cukier w ciąży - jak wygląda badanie?
MARICRUZ • dawno temuBadanie poziomu cukru we krwi jest jednym z najważniejszych badań, które przeprowadzane są w ciąży. Dzięki temu może być rozpoznana lub wykluczona cukrzyca ciążowa — choroba, pojawiająca się w ciąży i samoistnie zanikająca tuż po porodzie, która może zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku.
Czym grozi cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży, rozwija się najczęściej w II trymestrze. Choć w tym czasie niemal wszystkie organy dziecka są już wykształcone, nie są one jeszcze rozwinięte, a więc wszelkie dysfunkcje narządów wewnętrznych matki mają negatywny wpływ na proces rozwojowy dziecka. Cukier może doprowadzić do zbyt dużej masy ciała dziecka, niedojrzałości jego narządów czy przerostu mięśnia sercowego, a także komplikacji okołoporodowych i problemów z oddychaniem u noworodka. Nieleczona cukrzyca może doprowadzic nawet do zgonu dziecka przed urodzeniem. Choroba często rozwija się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi w ciąży.
Test z krwi
Pierwsze badanie wykonywane jest już na początku ciąży — między 5. a 8. jej tygodniem. To zwykłe badanie krwi, wykonywane na czczo pozwala stwierdzić, czy u ciężarnej może wystąpić cukryca.
Test z obciążeniem glukozą
Nawet jeśli pierwszy test na cukrzycę ciążową wypadł negatywnie, konieczne jest kolejne badanie. Przeprowadzane jest między 24. a 28. tygodniem ciąży i polega na dwukrotnym pobraniu krwi. Pierwsze badanie nie różni się niczym od standardowego testu krwi. Jednak tuż po nim przyszła mama musi wypić słodkawy napój, które niektóre ciężarne uwielbiają, inne — nie znoszą. To woda z dodatkiem 50 g glukozy, której stężenie we krwi jest badane w godzinę później podczas następnego pobrania. Ta ilość glukozy stosowana do badania przesiewowego jest nadal aktualna, chociaż według Rozporządzenia Ministra Zdrowia powinno to być 75 g. Prawidłowy wynik (dostępny zwykle już następnego dnia) to mniej niż 140 mg% cukru we krwi.
Test diagnostyczny
Na test diagnostyczny kierowane są kobiety, których poziom cukru we krwi przekracza nieco normę (ale wcale nie oznacza jeszcze cukrzycy ciężarnych!). Podczas badania znów podawany jest napój, ale ilość glukozy jest już wyższa — to 75 g. Pobranie krwi odbywa się dwie godziny po wypiciu słodkiej wody. Jeżeli poziom cukru nadal przekracza 140 mg%, ciężarna musi zgłosić się do poradni diabetologicznej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze