Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

10. Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznymKremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte w kremach mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie zawierają kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) – składnika, który może być drażniący dla skóry. W przypadku sześciomiesięcznych dzieci, nakładaj kremy blokujące promienie UVA i UVB, których SPF to 30 lub wyżej. W przypadku młodszych dzieci, zapytaj lekarza o radę.
Zdjęcie autorstwa docentjoyce / CC BY

10. Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym
Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte w kremach mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie zawierają kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) – składnika, który może być drażniący dla skóry. W przypadku sześciomiesięcznych dzieci, nakładaj kremy blokujące promienie UVA i UVB, których SPF to 30 lub wyżej. W przypadku młodszych dzieci, zapytaj lekarza o radę.

9. Mydło antybakteryjneTakie mydło jest dobre w teorii, ale może powodować pewne problemy. Triklosan – powszechny ich składnik – może wywołać podrażnienie skóry u dzieci. Aby pozbyć się zarazków, zwykłe mydło i woda w zupełności wystarczą.
Zdjęcie autorstwa soapylovedeb / CC BY

9. Mydło antybakteryjne
Takie mydło jest dobre w teorii, ale może powodować pewne problemy. Triklosan – powszechny ich składnik – może wywołać podrażnienie skóry u dzieci. Aby pozbyć się zarazków, zwykłe mydło i woda w zupełności wystarczą.

8. Egzema a balsamyKuszące jest nakładanie balsamów i kremów nawilżających na skórę dziecka, jednak mogą one zawierać substancje zapachowe podrażniające skórę, szczególnie w przypadku dzieci z egzemą. Istnieje też pewne podejrzenie o powodowane przez parabeny i ftalany problemy hormonalne. W przypadku suchej skóry dziecka używaj łagodnego mydła i poklepuj delikatnie skórę po kąpieli. Zapytaj też pediatrę o inne sposoby nawilżania skóry.
Zdjęcie autorstwa Keith Williamson / CC BY

8. Egzema a balsamy
Kuszące jest nakładanie balsamów i kremów nawilżających na skórę dziecka, jednak mogą one zawierać substancje zapachowe podrażniające skórę, szczególnie w przypadku dzieci z egzemą. Istnieje też pewne podejrzenie o powodowane przez parabeny i ftalany problemy hormonalne. W przypadku suchej skóry dziecka używaj łagodnego mydła i poklepuj delikatnie skórę po kąpieli. Zapytaj też pediatrę o inne sposoby nawilżania skóry.

7. Chusteczki nawilżaneChusteczki nawilżane są potrzebne przy przewijaniu dziecka, jednak mogą zawierać składniki drażniące, takie jak alkohol lub substancje zapachowe. Niektóre mogą spowodować zapalenie skóry – wysypkę lub pokrzywkę. Zamiast chusteczek, używaj wilgotnej ściereczki. W podróży możesz przechowywać taką ściereczkę w plastikowej torebce z zapięciem.
Zdjęcie autorstwa Bev Sykes / CC BY

7. Chusteczki nawilżane
Chusteczki nawilżane są potrzebne przy przewijaniu dziecka, jednak mogą zawierać składniki drażniące, takie jak alkohol lub substancje zapachowe. Niektóre mogą spowodować zapalenie skóry – wysypkę lub pokrzywkę. Zamiast chusteczek, używaj wilgotnej ściereczki. W podróży możesz przechowywać taką ściereczkę w plastikowej torebce z zapięciem.

6. Detergenty a wysypkaSubstancje zawarte w niektórych proszkach do prania mogą podrażniać skórę i powodować jej zapalenie w wyniku kontaktu materiału ze skórą. Częściej zdarza się to w przypadku dzieci z egzemą. Aby zapobiegać podrażnieniom, używaj łagodnych proszków, bez barwników czy środków zapachowych. Usuwaj też pozostałości proszku na materiałach, które mają kontakt z dzieckiem, dokładnie je wyciskając.
Zdjęcie autorstwa Pablo Ibañez / CC BY

6. Detergenty a wysypka
Substancje zawarte w niektórych proszkach do prania mogą podrażniać skórę i powodować jej zapalenie w wyniku kontaktu materiału ze skórą. Częściej zdarza się to w przypadku dzieci z egzemą. Aby zapobiegać podrażnieniom, używaj łagodnych proszków, bez barwników czy środków zapachowych. Usuwaj też pozostałości proszku na materiałach, które mają kontakt z dzieckiem, dokładnie je wyciskając.

5. Szampony i odżywkiPrzeczytaj skład szamponu lub odżywki na etykiecie, zanim nałożysz dany produkt na głowę dziecka, ponieważ niektóre mogą zawierać drażniące substancje. Badania wykazały, że składniki takie jak ftalany, formaldehyd, 1,4-dioksan mogą powodować problemy zdrowotne. Wybieraj więc produkty naturalne, z jak najmniejszą ilością dodatkowych substancji zapachowych i chemicznych.
Zdjęcie autorstwa Kali / CC BY

5. Szampony i odżywki
Przeczytaj skład szamponu lub odżywki na etykiecie, zanim nałożysz dany produkt na głowę dziecka, ponieważ niektóre mogą zawierać drażniące substancje. Badania wykazały, że składniki takie jak ftalany, formaldehyd, 1,4-dioksan mogą powodować problemy zdrowotne. Wybieraj więc produkty naturalne, z jak najmniejszą ilością dodatkowych substancji zapachowych i chemicznych.

4. Konserwanty w mydleNawet mydło oraz produkty oznaczone jako odpowiednie dla dzieci mogą zawierać formaldehyd – konserwant, który może powodować podrażnienie skóry oczu i płuc. Mydło takie może też wywołać egzemę, czyli stan zapalny i podrażnienie skóry. Egzema często spotykana jest wśród dzieci, szczególnie kiedy cierpią na alergię lub astmę. Wybieraj produkty bez substancji zapachowych i chemicznych.
Zdjęcie autorstwa soapylovedeb / CC BY

4. Konserwanty w mydle
Nawet mydło oraz produkty oznaczone jako odpowiednie dla dzieci mogą zawierać formaldehyd – konserwant, który może powodować podrażnienie skóry oczu i płuc. Mydło takie może też wywołać egzemę, czyli stan zapalny i podrażnienie skóry. Egzema często spotykana jest wśród dzieci, szczególnie kiedy cierpią na alergię lub astmę. Wybieraj produkty bez substancji zapachowych i chemicznych.

3. Środki zmiękczające do praniaJeśli dziecko ma wrażliwą skórę, unikaj płynów do płukania, ponieważ mogą one zawierać substancje dodatkowe, takie jak limonen czy octan benzylu, które podrażniają skórę, oczy, nos lub gardło. Jako zamiennik możesz wypróbować ½ szklanki sody oczyszczonej lub ½ szklanki octu jako środki do płukania, aby ubrania zachowały miękkość.
Zdjęcie autorstwa Kasia / CC BY

3. Środki zmiękczające do prania
Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, unikaj płynów do płukania, ponieważ mogą one zawierać substancje dodatkowe, takie jak limonen czy octan benzylu, które podrażniają skórę, oczy, nos lub gardło. Jako zamiennik możesz wypróbować ½ szklanki sody oczyszczonej lub ½ szklanki octu jako środki do płukania, aby ubrania zachowały miękkość.

2. Środki czystościWystrzegaj się krzyczących z opakowań haseł w stylu „nietoksyczny” i dokładnie czytaj skład produktu, ponieważ może on tak czy inaczej zawierać drażniące substancje, np. amoniak, który może poparzyć skórę, podrażnić płuca i jest trujący w przypadku spożycia. Wybieraj produkty z małą ilością dodatkowych substancji chemicznych lub czyść powierzchnie za pomocą wody z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej.
Zdjęcie autorstwa Mr. Brian / CC BY

2. Środki czystości
Wystrzegaj się krzyczących z opakowań haseł w stylu „nietoksyczny” i dokładnie czytaj skład produktu, ponieważ może on tak czy inaczej zawierać drażniące substancje, np. amoniak, który może poparzyć skórę, podrażnić płuca i jest trujący w przypadku spożycia. Wybieraj produkty z małą ilością dodatkowych substancji chemicznych lub czyść powierzchnie za pomocą wody z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej.

1. Spray przeciw owadom i krem przeciwsłoneczny to złe połączenieUważaj na łączenie dwóch produktów tego typu. Badania pokazują, że substancja chemiczna N,N-Dietylo-m-toluamid zawarta w środkach na owady może wchłaniać się szybciej w skórę w połączeniu z kremami przeciwsłonecznymi i sprawić, że krem będzie mniej efektywny. Dla dziecka wybieraj spray na owady z zawartością N,N-Dietylo-m-toluamidu nie większą niż 30%. Spray tego typu nie jest zalecany dzieciom poniżej 2 miesiąca życia.
Zdjęcie autorstwa Andrew Magill / CC BY

1. Spray przeciw owadom i krem przeciwsłoneczny to złe połączenie
Uważaj na łączenie dwóch produktów tego typu. Badania pokazują, że substancja chemiczna N,N-Dietylo-m-toluamid zawarta w środkach na owady może wchłaniać się szybciej w skórę w połączeniu z kremami przeciwsłonecznymi i sprawić, że krem będzie mniej efektywny. Dla dziecka wybieraj spray na owady z zawartością N,N-Dietylo-m-toluamidu nie większą niż 30%. Spray tego typu nie jest zalecany dzieciom poniżej 2 miesiąca życia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Do you speak Ponglish? Nietolerancja laktozy u dzieci Co wiesz o wpływie słodyczy na organizm dziecka? 12 znaków, że najtrudniejszą część macierzyństwa masz już za sobą Zdrowa tortilla na śniadanie? Dlaczego nie! W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Obiadki i deserki HUMANA 100% Organic Stars and stripes Wyprawka dla noworodka – kiedy ją przygotować? Co powinna zawierać? Jakie badania należy wykonać przed ciążą? Pracoholicy i sprawy łóżkowe Pieluszkowe zapalenie skóry