Sprawdź, co zrobić, aby szybko zajść w ciążę
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPragniesz zostać mamą? Do macierzyństwa powinnaś się w odpowiedni sposób przygotować. Dowiedz się, co zrobić, aby szybko zajść w ciążę.
Pójdź do lekarza
Przygotowania do ciąży warto zacząć od wizyty u ginekologa. Jeżeli cierpisz na cukrzycę lub endometriozę, jest to konieczne – zanim możliwe będzie zajście w ciążę, należy unormować stan organizmu. Lekarz przeprowadzić może także testy na płodność.
Schudnij
Chociaż odchudzanie przed ciążą może się wydawać bezcelowe (w ciągu najbliższych miesięcy masz bowiem zamiar zacząć przybierać na wadze), zdrowa waga przed poczęciem dziecka zmniejsza ryzyko komplikacji w jej trakcie. Dodatkowo maluchy takich kobiet rzadziej rodzą się przedwcześnie, cierpią na otyłość dziecięcą czy posiadają wady wrodzone.
Rzuć palenie
Chociaż jest wiele innych powodów, dla których warto rzucić palenie, ciąża jest jednym z najważniejszych. Palenie papierosów utrudnia poczęcie dziecka poprzez obniżenie poziomu estrogenu. Tymczasem kobiety palące w ciąży narażają płód na toksyny, które zmniejszają ilość dostarczanego tlenu. Maluchy takie często rodzą się przedwcześnie, z niską wagą i wadami.
Uprawiaj seks w odpowiednie dni
Cykl miesiączkowy trwa przeważnie 28 dni, jednak jego długość może się zmieniać, co utrudnia oszacowanie dni płodnych. Przyjmuje się, że jajeczkowanie ma miejsce pomiędzy 11 i 21 dniem od ostatniego okresu lub 12–16 dni przed spodziewaną kolejną miesiączką.
Szukaj oznak jajeczkowania
Podczas owulacji pojawić się mogą mokre upławy lub wydzielina o innej niż w pozostałe dni konsystencji. W jej trakcie doświadczyć możesz bólu po jednej stronie brzucha, zwiększonego libido, wrażliwości piersi i napiętego brzucha. Aby upewnić się, że nie przegapisz owulacji, możesz wykorzystać testy owulacyjne. Mierzą one poziom hormonu luteinizującego w moczu, który wzrasta tuż przed rozpoczęciem owulacji.
Nie wychodź z łóżka
Podczas gdy pozycja seksualna nie wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, pozycja po zakończeniu stosunku wręcz przeciwnie. Zaleca się pozostawanie w pozycji leżącej przez 10–15 minut po stosunku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze