Herbata a zdrowie
BEATKA • dawno temuNie wyobrażasz sobie zimowych wieczorów bez filiżanki gorącej, aromatycznej herbaty? W Polsce dostępne są różne rodzaje tego napoju. Popularna czarna herbata coraz częściej wypierana jest przez swoje zdrowsze „siostry”: herbatę zieloną, herbatę białą, herbatę czerwoną, herbatę żółtą. Jaki wpływ ma herbata na zdrowie? Poznaj zalety i wady picia herbaty. O ile herbata jest źródłem antyutleniaczy, o tyle jednak zwiększa ryzyko pojawienia się reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zalety picia herbaty
Dzięki zawartości teiny herbata działa jak środek pobudzający, moczopędny, ściągający, wspomagający trawienie, oczyszczający organizm, likwidujący bóle głowy. Herbata jest bogata w antyutleniacze, które zabijają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry. Oprócz tego, antyutleniacze wpływają korzystnie na zdrowie i zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym. Herbata zawiera polifenol, antyutleniacz przeciwdziałający rakowi skóry.
Regularne picie herbaty może stanowić profilaktykę różnych postaci raka, chorób krążenia, skóry, zawałów serca. Zielona herbata wpływa korzystnie na pracę komórek śródbłonka, który wyściela naczynia krwionośne. Zaburzenia w pracy powyższych komórek uważa się za jeden z decydujących czynników powstania miażdżycy.
Żeby herbata nabrała swoich zdrowotnych właściwości, należy odpowiednio parzyć herbatę. Herbaty – zieloną, białą i żółtą – należy zalewać wodą o temperaturze około 70–80 stopni Celsjusza i parzyć przez około 5 minut. Warto pamiętać, żeby nie wyrzucać fusów herbacianych po pierwszym zalaniu, gdyż lecznicze właściwości posiada też herbata zalana po raz drugi do zaparzenia.
Właściwości herbaty są olbrzymie. Oprócz właściwego zaparzania herbaty, należy pamiętać o dodatkach do niej. Cukier i mleko dodawane do herbaty niwelują jej zdrowotne właściwości, a zamiast tego niekorzystnie obciążają organizm – dostarczają niepotrzebnych kalorii i przyczyniają się do obciążenia układu krążenia. Herbata z mlekiem, popularna w Anglii, jest więc zdecydowanie odradzana.
Wady picia herbaty
W herbacie znajduje się alkaloid kofeiny, czyli teina. Zbyt duże ilości teiny powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: nadmierna pobudliwość organizmu, niewytłumaczalne poczucie niepokoju, szybsza praca serca, przyspieszony oddech, zwiększona potliwość skóry. Oprócz powyższych, widocznych dolegliwości, teina utrudnia wchłanianie wapnia i magnezu oraz przyspiesza ich utratę z kości. Niedobory wapnia i magnezu przyczyniają się do powstania osteoporozy.
Częste picie czarnej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. W grupie osób najbardziej narażonych znajdują się te, które codziennie wypijają powyżej 6 filiżanek herbaty. Ryzyko zachorowania wzrasta u nich o prawie 80 procent. Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów? Objawy choroby to: przykurcze i sztywnienie palców, nieznośne bóle stawów.
Warto zaznaczyć, że powyższe dolegliwości pojawiają się, gdy herbata wypijana jest w nadmiarze. Podobnie jak we wszystkim innym, brak umiaru odbija się negatywnie na zdrowiu. Wypijanie 2 filiżanek herbaty dziennie będzie z korzyścią dla zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze