Herbata - naturalna pomoc w utrzymaniu zdrowia
KIRA • dawno temuZazwyczaj jesteśmy tak bardzo od dziecka przyzwyczajeni do picia herbaty, że nie zastanawiamy się zbytnio nad jej właściwościami. Niesłusznie — różne rodzaje naparów mogą być bardzo pomocne w utrzymaniu nie tylko zdrowia, ale i dobrego nastroju. Co więcej zaś, większość z nich swobodnie możemy podać też ciutkę starszym pociechom.
Chociaż na rynku mamy dziesiątki, jeśli nie setki, rozmaitych herbat, to ich podstawą są cztery podstawowe gatunki. Po zmieszaniu ich w odpowiednich proporcjach, a często także przyprawieniu aromatycznymi dodatkami, powstają niezliczone warianty smakowe.
Czarna herbata
Jest to po prostu inna odmiana zielonej herbaty, ponieważ po fermentacji liście herbaty zmieniają zabarwienie na brązowo. Picie jej pomaga nam utrzymać zgrabną, szczupłą sylwetkę, a także utrzymać dobrą kondycję i nabrać energii. Zawiera w sobie dużo teiny, która pobudza i pomaga w koncentracji. Dostarcza nam też sporo fluoru, wapnia i fosforu, które wzmacniają kości.
Zielona herbata
Powszechnie już chyba znana ze względu na swoje zalety zdrowotne. Napar z zielonej herbaty bogaty jest w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki. Ma także wiele innych walorów profilaktyczno-leczniczych, między innymi: zapobiega i hamuje rozwój wielu nowotworów, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała stresom, chroni przed zawałem serca, hamuje próchnicę, korzystnie działa w przypadku nadciśnienia tętniczego, oczyszcza organizm z toksyn.
Czerwona herbata
Produkowana jest w przede wszystkim Chinach na Tajwanie. Pu-Erh to herbata czerwona częściowo fermentowana, palona przed parzeniem. Naukowcy twierdzą, że Pu-Erh zyskuje swoje lecznicze właściwości i niepowtarzalny aromat właśnie dzięki procesowi fermentacji. Zawiera wiele związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny (teiny), manganu, wapnia, fluoru, olejków eterycznych i białka.
Biała herbata
Według znawców jest to prawdziwy rarytas wśród herbat. Powszechnie uważana jest za najlepszy gatunek. Herbata biała produkowana na niewielką skalę głównie w Chinach. Zwana jest eliksirem młodości — zawiera dużo witaminy C oraz kofeiny, która intensywnie pobudza i orzeźwia, posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne (zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach) ze wszystkich znanych herbat, zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu.
Jak parzyć herbatę?
Zazwyczaj wrzucamy tylko torebkę do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Taki sposób parzenia bardzo ogranicza jednak właściwości herbat. Warto poświęcić mu nieco więcej czasu…
Do zaparzania używajmy tylko czajniczków z gliny pokrytej szkliwem, z porcelany lub szkła. Czajniczki aluminiowe czy żelazne zepsują bowiem jej smak i zapach. Suchą herbatę w ogrzanym uprzednio czajniczku zalewamy wodą w momencie, kiedy na jej powierzchni pojawiają się maleńkie bąbelki. Jeżeli chcemy napić się dobrej herbaty, nie dopuszczajmy do jej wrzenia. Wrzenie powoduje, że tlen zawarty w wodzie gwałtownie się z niej uwalnia.
Możliwe jest zaparzanie dwu- lub trzykrotne. Za każdym razem odnajdziemy inny smak. Od długości parzenia herbaty zależy jej działanie. Na początku wydziela się teina, dopiero po 3–5 minutach wydzielają się polifenole popularnie zwane taninami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze