Rozszerzanie diety alergika
PATRYCJA • dawno temuDo szóstego miesiąca życia dziecku wystarcza mleko matki. Po przekroczeniu tego progu wiekowego maluszek potrzebuje czegoś więcej, niż płynny pokarm. W końcu pojawiły się już pierwsze ząbki, z których warto skorzystać. Rozszerzanie diety dziecka nie jest łatwą sztuką, zwłaszcza, gdy podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć skłonność do alergii. Jak to zrobić?
Alergia pokarmowa u niemowląt
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na niektóre składniki pokarmowe. Organizm postrzegając je jako wrogie ciała zaczyna je zwalczać, co może objawiać się: biegunką, wzdęciami i zaparciami, kolką jelitową, suchością i zaczerwienieniem skóry, katarem oraz nawracającym zapaleniem dróg oddechowych.
Medycyna odkryła, że ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej wzrasta u tych dzieci, w których rodzinie alergia ta już wystąpiła. Dlatego jeśli na alergię pokarmową chorowało jedno bądź oboje rodziców lub ktoś z rodzeństwa, istnieje podwyższone ryzyko, że u maluszka wystąpi alergia pokarmowa. I to właśnie u tych dzieci należy zachować szczególną ostrożność podczas wprowadzania nowych produktów do diety.
Co więcej, dopóki karmisz wyłącznie piersią, powinnaś zwracać baczną uwagę na to, co kładziesz sobie na talerz. Istnieje grupa pokarmów silnie alergizujących, których powinnaś wystrzegać się w czasie laktacji. A są to m.in.: mleko krowie i przetwory mleczne, jaja kurze, cielęcina i wołowina, ryby, orzeszki ziemne, czekolada, truskawki, cytrusy.
Rozszerzanie diety niemowląt z ryzykiem alergii
Niezależnie od tego, czy twoja pociecha pozostawała na mleku matki czy hipoalergicznym mleku modyfikowanym, po ukończeniu 4-tego (w przypadku karmienia sztucznego) lub 6-tego miesiąca życia (w przypadku karmienia naturalnego) należy wprowadzić do diety dziecka nowe pokarmy. Mamy potencjalnych alergików lub dzieci z potwierdzoną alergią mają trudniej, gdyż wiele produktów spożywczych odpada. Co więcej, bardzo wrażliwe organizmy, nawet niepozornie wyglądająca i z zasady bezpieczna marchewka może uczulić. Jak rozszerzać dietę niemowlaka?
Przede wszystkim należy wprowadzać nowe produkty pojedynczo i stopniowo. Początkowo podajemy niewielkie ilości produktu, aby w kolejnych dniach zwiększyć jego ilość. Uważnie obserwuj dziecko. Jeśli po kilku dniach objawy alergii nie wystąpiły, możesz wprowadzić kolejny produkt, odpowiedni dla dziecka z danej grupy wiekowej (o tym, kiedy i jakie produkty należy wprowadzać informują tabele żywienia niemowląt). W sytuacji, gdy dziecko dostanie uczulenia z łatwością rozpoznasz, który produkt je wywołał i będziesz mogła od razu go wyeliminować.
Dopóki przewód pokarmowy dziecka nie nabierze odporności, unikaj podawania mu silnych alergenów do drugiego roku życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do rozszerzania diety niemowlęcia, skonsultuj się z pediatrą lub położną środowiskową. Pamiętaj, że wyeliminowane produkty należy zastąpić innymi, o podobnej wartości odżywczej. W innym wypadku istnieje ryzyko, że dieta alergika będzie zbyt uboga, co może niekorzystnie odbić się na rozwoju maluszka. Jeśli karmisz piersią i u dziecka wystąpiła alergia pokarmowa, skonsultuj się z lekarzem co do jadłospisu dla siebie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze