Rozszerzanie diety dziecka - kiedy i jak rozpocząć wprowadzanie nowych produktów?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Hipp
W pierwszym półroczu życia dziecka mleko matki lub mleko modyfikowane w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak rosnące potrzeby żywieniowe wymagają stopniowego rozszerzania diety niemowlęcia o inne produkty. Kiedy wprowadzać dodatkowe pokarmy? Od jakich produktów zacząć i w jaki sposób oraz w jakiej kolejności je podawać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące rozszerzania diety dziecka.
Rozszerzanie diety — kiedy zacząć wprowadzać nowe pokarmy?
W pierwszym półroczu życia niemowlęcia zapotrzebowanie na składniki odżywcze w pełni zaspokaja mleko matki lub mleko modyfikowane. Jednak organizm dziecka rozwija się i po tym czasie mleko jest już niewystarczające. Przestaje bowiem zapewniać właściwą podaż energii, białka, żelaza, cynku i niektórych witamin (A, D, E). Stąd konieczne jest wprowadzanie produktów uzupełniających. Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko, tak by pod koniec 1. r. ż. dziecko otrzymywało 2–3 porcje mleka dziennie.
Rozszerzanie diety można rozpocząć po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym czasie większość dzieci rozwija już umiejętność spożywania pokarmów stałych. Zbyt wczesne wprowadzanie produktów uzupełniających wiąże się z ryzykiem wystąpienia biegunki, ryzyka alergii, a także otyłości. Natomiast za późne rozszerzanie diety prowadzi do zaburzenia wzrastania, zmniejszenia odporności i niedoborów żywieniowych.
Przeczytaj więcej praktycznych wskazówek na temat rozszerzania diety niemowlaka na hipp.pl.
Czy to już czas na nowe pokarmy?
Wprowadzenie żywienia uzupełniającego do diety dziecka zależy od jego indywidualnego tempa rozwoju. Wymagana jest pewna dojrzałość układu pokarmowego, która osiągana jest ok. 4. m.ż. Ponadto dziecko powinno mieć także inne umiejętności, takie jak siedzenie z podparciem i trzymanie sztywno główki. Oznaką gotowości jest także interesowanie się, tym co jedzą rodzice czy samodzielne wkładanie przedmiotów do buzi. Podczas próby karmienia dziecko wykazuje zainteresowanie i otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki. Nie wypycha także językiem pokarmu z buzi.
Trudna sztuka karmienia łyżeczką
Rozszerzanie diety wiąże się z koniecznością opanowania przez dziecko pobierania pokarmu z łyżeczki. Nie jest bowiem zalecane stosowanie butelki i smoczka. Przy tym warto pamiętać, że dla dziecka jest to nowość i rodzice powinni wykazać się cierpliwością oraz zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do nauki nowej umiejętności.
W nauce jedzenia z łyżeczki może pomóc odpowiednia łyżeczka do karmienia, która powinna być dość miękka i płaska. Najlepiej wybrać plastikową. Ponadto ważny jest sposób podawania pokarmu. Dziecko powinno mieć otwartą buzię, warto je do tego zachęcać. Łyżeczkę wkładamy poziomo, ponieważ ułatwi to pobieranie pokarmu. Najlepiej podawać małe porcje, a kolejną dopiero, gdy dziecko wszystko połknie.
Pierwsze posiłki niemowlaka — zadbaj o komfort swój i maluszka
Pierwsze próby podawania nowych pokarmów powinny się odbywać w odpowiednim momencie. Oznacza to komfortowe warunki zarówno dla niemowlaka, jak i rodzica.
Dziecko musi być wyspane, zdrowe i w dobrym humorze. Nie powinno być głodne ani zbyt najedzone. Pierwsze próby karmienia łyżeczką najlepiej podejmować między posiłkami. Dobrą porą jest południe, aby móc w ciągu dnia obserwować, jak dziecko zareagowało na posiłek.
Rodzice powinni być zrelaksowani i cierpliwi. Nie należy się spieszyć i denerwować. Warto także wyeliminować wszystko, co może dziecko rozpraszać. Wówczas nauka nowej umiejętności będzie dużo łatwiejsza.
Rozszerzanie diety niemowlęcia krok po kroku
Rozpoczynając rozszerzanie diety dziecka, należy kierować się schematem żywienia dzieci w 1. roku życia, który został opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci. Znajdują się tam ogólne informacje na temat liczby posiłków na dobę, wielkości porcji, rodzaju i konsystencji pokarmów, a także przykłady produktów.
Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących kolejności wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Jednak badania naukowe wskazują, że rozwijanie akceptacji smaku warzyw jest trudniejsze w porównaniu do smaku owoców. Dlatego większość lekarzy zaleca, by to właśnie warzywa były pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie niemowlęcia. Owoce powinno się wprowadzać dopiero po około 2 tygodniach.
Warto pamiętać, że produkty wprowadzane do diety niemowlaka powinny być starannie wyselekcjonowane. Najlepiej żeby pochodziły z pewnego źródła — z domowego ogródka, albo ekologicznych upraw. Wówczas mamy pewność, że nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Pierwsze posiłki najlepiej przygotowywać na parze, ewentualnie gotować lub piec. Trzeba jednak liczyć się z tym, że samodzielne dbanie o jakość posiłków jest uciążliwe. Warto sięgnąć po gotowe rozwiązania, takie jak dania w słoiczkach dla niemowląt.
Od czego zacząć rozszerzanie diety?
Prawidłowe rozszerzanie diety niemowlaka należy zacząć od gotowanych posiłków warzywnych o gładkiej konsystencji (przetarte), bez dodatku soli i cukru. Przy tym istotne jest, by danie było jednoskładnikowe, np. marchew, dynia, ziemniak. Dzięki temu można szybko wychwycić ewentualną reakcję niepożądaną (np. wysypka, biegunka, ból brzuszka) na dany produkt.
Na początku podaje się niewielkie ilości, czyli 3–4 łyżeczki. Jeżeli w ciągu doby nie wystąpią żadne niepokojące objawy, można w kolejnych dniach stopniowo zwiększać porcję. Wprowadza się również kolejne składniki. Na tym etapie podaje się dania dwuskładnikowe, czyli warzywo, które dziecko już zna w połączeniu z nowym. W przypadku wprowadzenia innego składnika także rozpoczyna się od 3 łyżeczek, stopniowo zwiększając ilość.
W okolicach 6. m. ż. dziecko powinno dostawać 4 posiłki mleczne i 1–2 bezmleczne w postaci gładkiego puree. Mogą to być: warzywa, owoce, kaszki i kleiki bezglutenowe oraz produkty zbożowe w małych ilościach
Pierwsze posiłki niemowlaka — kolejne etapy
Po wprowadzeniu do diety niemowlaka warzyw, owoców i zbóż, przychodzi kolej na mięso i ryby. Posiłki bogate w te produkty są pełnowartościowe, co oznacza, że dziecko nie wymaga już karmienia mlekiem, jak ma to miejsce w przypadku dań warzywnych. Niemniej nadal niemowlę powinno otrzymywać 3 posiłki mleczne w ciągu doby (od 7.-8. m. ż.) Zalecana początkowa ilość mięsa w diecie niemowlaka to 15 g do 25 g w 12. m. ż. Ryby początkowo można podawać raz w tygodniu, a jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna — 2 razy. Najlepiej wybrać tłuste ryby morskie, ale unikać ryb drapieżnych, u których ryzyko kumulacji substancji toksycznych jest wysokie. Przed 12. m. ż. wprowadza się także przetwory mleczne, takie jak jogurt naturalny, kefir, twaróg.
Zadbaj o prawidłowe rozszerzanie diety niemowlaka razem z HiPP
Dbając o prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, HiPP ma w swojej ofercie produkty, które pomagają w prawidłowym rozszerzaniu diety niemowląt. Są idealnie dopasowane do potrzeb maluszków pod względem wartości odżywczej i jakości zdrowotnej. Zawierają starannie wyselekcjonowane produkty z ekologicznych upraw i mają odpowiednią konsystencję. Ułatwieniem dla rodziców są oznaczenia na słoiczkach, określające dla jakiego etapu rozszerzania diety są przeznaczone.
Warto zwrócić uwagę na produkty HiPP BIO, których składniki pochodzą z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Oznacza to, że uprawy prowadzone są pod ścisłą kontrolą, począwszy od gleby i stosowanych ziaren, aż po całkowity zakaz stosowania syntetycznych środków chemii rolnej. Zaś do żywienia zwierząt, których chów jest zgodny z poszanowaniem ich dobrostanu, stosuje się roślinne pasze ekologiczne.
Rozszerzanie diety po 4. miesiącu można rozpocząć od przecierów warzywnych HiPP, takich jak Pierwsza marchewka BIO czy Pierwsza dynia BIO. Produkty mają prosty skład (warzywo i woda), nie zawierają soli i są specjalnie dopasowane do potrzeb żywieniowych niemowlęcia.
Po wprowadzeniu pierwszych warzyw, warto sięgnąć po przeciery dwuskładnikowe HiPP. Młoda marchewka z ziemniakami BIO czy Dynia z ziemniakami to idealne dania, które można podawać po kilku dniach od rozpoczęcia rozszerzania diety.
Wprowadzając gluten do diety dziecka, warto wybrać zbożowe kaszki mleczne lub bezmleczne HiPP, a także słoiczki Owoce & Zboża HiPP, np. Gruszki i jabłka z kleikiem orkiszowym BIO.
Na dalszych etapach należy podawać dziecku zupki i dania, które zawierają mięso lub ryby. Barszczyk czerwony z delikatną wołowiną BIO to ekologiczna zupka warzywno-mięsna od 5. miesiąca, która zawiera Omega-3 (ALA) dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Dania po 9. miesiącu to pełnowartościowe posiłki warzywno-mięsne z większymi cząstkami. Przykładowo, Ziemniaczki z kurczakiem w pomidorach BIO to w pełni pożywny posiłek, który wspiera naukę gryzienia.
Jako deser dla dzieci w 1. r. ż. sprawdzą się przeciery owocowe HiPP, które stanowią niezbędne źródło witamin i składników mineralnych. Do wyboru jest wiele smaków, np. Pierwsze jabłko BIO, ale także kompozycje, takie jak: Jabłka z morelami BIO, Mango z bananem i kaszką manną BIO czy Truskawki i maliny z jogurtem BIO.
Gdy dziecko dostaje posiłki o gęstej konsystencji, ważne jest, aby oprócz mleka otrzymywało także napoje w odpowiedniej ilości. Wodę podaje się bez ograniczeń. Można też sięgnąć po niesłodzone Herbatki HiPP lub po soki HiPP bez dodatku cukru.
Trzeba pamiętać, że organizm niemowlęcia jest niezwykle wrażliwy i dlatego rozszerzając jego dietę, należy postawić na jakość. Wybierając produkty HiPP, masz pewność, że podajesz dziecku posiłek w pełni dostosowany do jego potrzeb.
Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/rozszerzanie-diety-niemowlat/
https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/zywienie-zdrowych-niemowlat-zaktualizowane-wytyczne/
https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf
https://hipp.pl/zywienie-0–1/rozszerzanie-diety/rozszerzanie-diety-praktyczne-wskazowki
https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/5/356_5_79_2010.pdf
https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf
Materiał sponsorowany przez Hipp
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze