Gluten w diecie dziecka
MARGERITA • dawno temuGluten to niektóre białka występujące w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, żyto i owies, które stanowią podstawę codziennego jadłospisu. Możemy znaleźć go w kaszkach, chlebie, makaronie. Jednak ze względu na skład nie wszystkie produkty, które nadają się dla dorosłych są odpowiednie dla niemowląt i dzieci. Kaszki, to pierwsze produkty zbożowe, które mogą stanowić rozszerzenie diety dziecka już w pierwszym półroczu życia. Nie wiesz w jakiej kolejności powinien zostać wprowadzony gluten w diecie niemowlęcia? Przeczytaj i stań się ekspertem w roli domowego żywieniowca!
Ekspozycja na gluten
Pierwsze produkty glutenowe powinny zostać wprowadzane do diety dziecka już w 5. lub 6. miesiącu życia. Kiedy maluszek jest karmiony piersią, uważa się, że dawki glutenu powinny być podawane w 5. miesiącu życia, natomiast w przypadku żywienia mlekiem modyfikowanych – w 6. miesiącu. Mleko matki posiada właściwości stanowiące naturalną barierę ochronna, która reguluje proces tolerancji glutenu. Takie działanie budujące tolerancję glutenu, mleko matki wykazuje tylko w 5. miesiącu życia lub wcześniej; po ukończeniu 6. już nie posiada tak wyraźnych właściwości ochronnych. Według szwedzkich specjalistów, takie wczesne i stopniowe wprowadzanie glutenu ułatwia dziecku przygotowanie się do tolerancji glutenu i zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię.
Rozszerzenie diety niemowlaka o produkty glutenowe
Kasza manna powinna stanowić pierwszą kaszkę, w rozszerzonej diecie dziecka. Właśnie dzięki niej, pociecha ma szansę po raz pierwszy zetknąć się z glutenem. Podawanie kaszki musisz rozpocząć od małych dawek, aby alergia na gluten nie wystąpiła. Dawka ekspozycyjna, podczas pierwszych dwóch miesięcy powinna wynosić 2–3 g produktu glutenowego na 100 ml posiłku malca. Zatem możesz podawać ją z mlekiem mamy, w połączeniu z przecierem warzywnym lub po 6. miesiącu życia z mlekiem modyfikowanym. Taki dodatek może znajdować się tylko w jednym posiłku w ciągu dnia. Dopiero po ukończeniu 10. miesiąca życia, liczbę posiłków z zawartością manny można zwiększyć. Bardzo ważna jest też kolejność podawania kaszek. Rozpocznij od tych drobnych, które po ugotowaniu mają płynną konsystencję oraz są bardzo delikatne. Dopiero, kiedy malec będzie miał 7–8 miesięcy możesz pokusić się o nieco grubsze kaszki. Tylko pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na takie kaszki, to zawsze musisz je dobrze rozgotować.
Innym rodzajem kaszki, który możesz wprowadzić już od 5. miesiąca życia, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym od 6. miesiąca, jest kaszka pszenna. Możesz dodawać ją do przecierów jarzynowych lub mleka.
Kuskus, to trzeci rodzaj kaszki z zawartością glutenu. Jednak do diety możesz go włączyć dopiero w momencie ukończenie przez malca 10. miesiąca życia. Dieta niemowlaka wzbogacona o kuskus sprawi, że dziecko będzie trenowało spożywanie posiłków o nieco gęstszej konsystencji. Możesz zatem dorzucić ją do zupki, a jeśli dzieciaczek jest starszy, stosować jako dodatek do mięska lub jarzynek podczas obiadu.
Pamiętaj, aby każdą kaszkę podawać stopniowo i stanowiła jedynie uzupełnienie posiłku. Dokładnie obserwuj swoje maleństwo, aby ewentualna alergia na gluten została wychwycona jak najwcześniej. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze