To, co w bliźniakach najlepsze!
ISABELLE • dawno temuSzczególnie pierwsze dziecko, to bardzo trudne zadanie i wręcz rodzinna rewolucja. A co powiedzieć, gdy rodzicom spadną z nieba dwa aniołki? A może na ziemi stają się już diabełkami? Chyba nie może być aż tak źle? Z pewnością nie jest łatwo młodej mamie, gdy w łóżeczku zamiast jednego, i tak bardzo wymagającego szkraba, są dwa maluchy. Ale pomyślcie, drogie mamy bliźniaków, że to także podwójna radość! Nie skupiajmy się na trudnościach związanych z wychowaniem dwójki dzieci – skupmy się na zaletach bliźniaków!
Bliźniaki mogą być wymagające
Owszem, dwoje dzieci oznacza większy stres, wyczerpanie i wydatki, ale również większe szczęście, radość i satysfakcję. Podwójną miłość. Spodziewacie się lub niedawno zostaliście rodzicami bliźniaków? Na pewno dacie radę. W końcu nie jesteście jedyni. Na świecie żyją miliony najedzonych, wypielęgnowanych i dobrze wychowanych dwojaczków. Jeżeli ich rodzicom udało się tego dokonać, powiedzie się i wam. Oczywiście – nie będzie łatwo, ale będzie też dobrze i wzruszająco. Będziecie bardzo zmęczeni, ale możecie też tak zorganizować opiekę, by to zmęczenie ograniczyć. To tak tytułem wstępu.
Przede wszystkim starajcie się, kochani rodzice, na nic nie nastawiać – ani na to, że będzie spokojnie, ani że będzie strasznie ciężko. Przez pierwszy okres z pewnością będzie trudno. Poza tym dzieci są naprawdę różne. Niektórym do szczęścia wystarczy odpowiednia dawka pokarmu i snu. Inne z kolei śpią niedużo. Wiele noworodków od pierwszych chwil życia doskonale radzi sobie ze ssaniem i nie problemów z ich karmieniem. Jednak są i takie, które odruch ssania nabywają z czasem. W przypadku bliźniąt jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ może się zdarzyć, że jeden maluch będzie jadł łapczywie połykając przy tym mnóstwo powietrza, a drugi będzie co chwila zapadał w sen – w takim przypadku niestety jednoczesne karmienie obu szkrabów jest bardzo trudne. Dlatego też niemożliwe jest ustalenie plany działania z góry. Tego, jak najlepiej radzić sobie z obydwoma maluchami, dowiecie się z czasem. Ale z pewnością sobie poradzicie!
Plusy bliźniaków
Bliźnięta uwielbiają robić wszystko razem. Jeśli jedno czegoś chce, drugie od razu chce tego samego. Jeśli jedno wspina się na nasze ręce, jest pewne, że za chwilę drugie zrobi to samo. Z tego się nie wyrasta. Bliźnięta potrafią stworzyć własny język, własny system znaków. Często najlepiej bawią się ze sobą, wyłączając z tej zabawy pozostałe rodzeństwo i rodziców. Nierzadko staje się to wyjątkowym atutem dla zmęczonego życiem nocnym rodzica. Choć trzeba pilnować relacji między dziećmi, jeśli jest jeszcze jedno dziecko, szczególnie młodsze. Bliźniaki patrzą na siebie nawzajem, obserwują siebie i reakcje rodziców. Najczęściej któreś z dzieci jest bardziej ruchliwe i rządzi rodzeństwem. Na wszelkie zachowania maluchów trzeba reagować. Gdy jedno zrobi coś źle, a drugie dobrze, warto je pochwalić i pouczyć. Niech uczą się od siebie.
Jeśli macie bliźniaki, nawet te jednojajowe, starajcie się traktować je jako osobne jednostki. Chodzi tu na przykład o ubrania. Często widzi się bliźniaki ubrane jednakowo. Do pewnego momentu to im nie przeszkadza, ale z wiekiem zacznie je to denerwować. Poza tym ubieranie dzieci w różne ubranka ma swoje plusy. Często są podobne budową ciała, więc mogą nosić wspólne ubranka, oczywiście do czasu. Wspólny jest także wózek i łóżeczko.
Poza tym dziecko to po prostu wulkan energii. A co dopiero w przypadku bliźniaków! Są na tym samym etapie rozwoju, zatem i pomysły na zabawy i wariactwa są podobne! Rozumieją swoją mowę ciała i urywane sylaby. Zresztą więź między nimi jest często dużo trwalsza, niż między rodzeństwem o zróżnicowanym wieku. Nie trzeba bać się bliźniąt w domu – więcej radości i miłości w rodzinie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze