Jak przygotować dziecko do zastrzyku?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPobieranie krwi, szczepienia, zastrzyki podczas chorób… Które dziecko lubi, gdy ktoś zbliża się do niego z długą igłą? Zastrzyki nie zawsze jednak muszą być koszmarem. Sprawdź, jak przygotować dziecko do badania, by przebiegało sprawnie i bez krzyków.
Krok 1: Zrozum znaczenie badania
Nakłuwanie tak małego ciałka nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli to szczepienie, ma zapobiec groźnym chorobom. Pobieranie krwi ma na celu rozpoznanie ich, a zastrzyki łagodzą objawy schorzeń i przeciwdziałają powikłaniom. Wiedząc, że igła to nic przyjemnego, denerwujesz się bardziej od dziecka. Pamiętaj jednak, w jakim celu nakłuwa się rączkę dziecka – to pomoże ci przezwyciężyć obawy.
Krok 2: Nie oszukuj dziecka
Przed wyjściem do przychodni lub wizytą pielęgniarki wyjaśnij dziecku, co się będzie działo. Nie oszukuj go, że nakłucie nie będzie bolało. Powiedz raczej, że będzie przez chwilę szczypało, ale ból jest krótkotrwały i szybko minie, a dzięki temu nie będzie chorowało.
Krok 3: Bądź przy dziecku
Nie zostawiaj dziecka samego podczas badania. Gdy zostanie z obcymi osobami, na pewno się rozpłacze. Nie potrzeba mu więcej stresu. Dobrze, jeśli weźmiesz na ręce dziecko, a jeśli jest już duże, potrzymasz za rękę.
Krok 4: Zachowaj spokój
Dzieci są bardzo czujne. Jeśli będziesz zdenerwowana, maluch to wyczuje i również zacznie się bać. Nie daj po sobie poznać, że się stresujesz badaniem, a zapobiegniesz lękom dziecka.
Krok 5: Odwróć uwagę dziecka
Weź ze sobą ulubioną zabawkę dziecka lub małą książeczkę z obrazkami, by podczas nakłucia odwrócić jego uwagę od igły.
Krok 6: Pochwal malucha za odwagę
Gdy będzie już po wszystkim, przytul dziecko, pocałuj i pochwal. Powiedz, że jesteś z niego bardzo dumna i że jest bardzo dzielne. Dzięki temu poczuje się dorosłe i nie będzie traktowało zastrzyków jako końca świata.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze