Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?

10. Ból podczas szczepieniaPrzed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej popularnymi chorobami. Szczepienia jednak nieuchronnie związane są z wkłuciem igły i wynikającym stąd bólem, który źle wpływa zarówno na matkę, jak i na dziecko. Są jednak sposoby na złagodzenie tego bólu.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

10. Ból podczas szczepienia
Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej popularnymi chorobami. Szczepienia jednak nieuchronnie związane są z wkłuciem igły i wynikającym stąd bólem, który źle wpływa zarówno na matkę, jak i na dziecko. Są jednak sposoby na złagodzenie tego bólu.

9. Bądź bliskoPodczas szczepienia powinnaś pozostawać blisko dziecka, tak aby czuło się bezpiecznie. Najlepszym sposobem jest trzymanie dziecka w ramionach. Pamiętaj, by miejsce szczepienia (ręka, udo) pozostało nieruchome. Dziecko trochę starsze może siedzieć na twoich kolanach, z twarzą zwróconą do ciebie. Najważniejsze jest to, by czuło twoją obecność.
Zdjęcie autorstwa Donnie Ray Jones / CC BY

9. Bądź blisko
Podczas szczepienia powinnaś pozostawać blisko dziecka, tak aby czuło się bezpiecznie. Najlepszym sposobem jest trzymanie dziecka w ramionach. Pamiętaj, by miejsce szczepienia (ręka, udo) pozostało nieruchome. Dziecko trochę starsze może siedzieć na twoich kolanach, z twarzą zwróconą do ciebie. Najważniejsze jest to, by czuło twoją obecność.

8. Spróbuj nakarmić dzieckoBadania udowodniły, że dzieci, które są karmione podczas podawania szczepionki, rzadziej płaczą. Karmienie bowiem łagodzi ból. Specjaliści uważają jednak, że lepiej jest nakarmić dziecko tuż po podaniu szczepienia, tak aby uniknąć zakrztuszenia, które może się zdarzyć przez poczucie bólu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Spróbuj nakarmić dziecko
Badania udowodniły, że dzieci, które są karmione podczas podawania szczepionki, rzadziej płaczą. Karmienie bowiem łagodzi ból. Specjaliści uważają jednak, że lepiej jest nakarmić dziecko tuż po podaniu szczepienia, tak aby uniknąć zakrztuszenia, które może się zdarzyć przez poczucie bólu.

7. Masuj skórę dzieckaPo podaniu szczepionki, delikatnie masuj skórę dziecka wokół nakłucia. Sprawi to, że odczuwany ból będzie mniej intensywny. Badania wykazały, że nawet krótki, dziesięciosekundowy masaż może osłabić siłę bólu.
Zdjęcie autorstwa Valentina Powers / CC BY

7. Masuj skórę dziecka
Po podaniu szczepionki, delikatnie masuj skórę dziecka wokół nakłucia. Sprawi to, że odczuwany ból będzie mniej intensywny. Badania wykazały, że nawet krótki, dziesięciosekundowy masaż może osłabić siłę bólu.

6. Podaj słodki napójBadania wykazały, że cukier podany dziecku przed szczepionką łagodzi ból. Przed wkłuciem podaj swojemu dziecku odrobinę słodkiej wody lub namocz w niej smoczek, tak by dziecko mogło go ssać podczas szczepienia.
Zdjęcie autorstwa Oleg Sidorenko / CC BY

6. Podaj słodki napój
Badania wykazały, że cukier podany dziecku przed szczepionką łagodzi ból. Przed wkłuciem podaj swojemu dziecku odrobinę słodkiej wody lub namocz w niej smoczek, tak by dziecko mogło go ssać podczas szczepienia.

5. Rozbawiaj dzieckoAby złagodzić ból podczas szczepienia, staraj się rozbawiać swoje dziecko. Do punktu szczepień zabierz znaną dziecku zabawkę, bańki mydlane czy bajkę, tak aby odwrócić jego uwagę od bólu. Dziecko poczuje się bezpieczniej i szczepionka nie będzie mu się kojarzyć wyłącznie z bólem.
Zdjęcie autorstwa Ted Murphy / CC BY

5. Rozbawiaj dziecko
Aby złagodzić ból podczas szczepienia, staraj się rozbawiać swoje dziecko. Do punktu szczepień zabierz znaną dziecku zabawkę, bańki mydlane czy bajkę, tak aby odwrócić jego uwagę od bólu. Dziecko poczuje się bezpieczniej i szczepionka nie będzie mu się kojarzyć wyłącznie z bólem.

4. Spytaj o maść znieczulającąZapytaj lekarza, czy można zastosować maść znieczulającą. Bardzo pomocne mogą być też znieczulające spraye, które działają w zaledwie kilka sekund.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

4. Spytaj o maść znieczulającą
Zapytaj lekarza, czy można zastosować maść znieczulającą. Bardzo pomocne mogą być też znieczulające spraye, które działają w zaledwie kilka sekund.

3. Spróbuj podać paracetamolPodanie dziecku paracetamolu na krótko przed szczepionką pomoże zmniejszyć ból po jej zastosowaniu. Obniży również gorączkę, która czasem występuje po szczepieniu. Świadomość, że w jakiś sposób pomogłaś dziecku, może pomóc również tobie zmniejszyć stres. Niektóre badania wskazują jednak, że podanie paracetamolu zmniejsza efektywność szczepionki, lepiej więc wcześniej skonsultuj się z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Spróbuj podać paracetamol
Podanie dziecku paracetamolu na krótko przed szczepionką pomoże zmniejszyć ból po jej zastosowaniu. Obniży również gorączkę, która czasem występuje po szczepieniu. Świadomość, że w jakiś sposób pomogłaś dziecku, może pomóc również tobie zmniejszyć stres. Niektóre badania wskazują jednak, że podanie paracetamolu zmniejsza efektywność szczepionki, lepiej więc wcześniej skonsultuj się z lekarzem.

2. Zapytaj o kombinacje szczepieńAby zredukować ilość szczepień, zapytaj lekarza o możliwość przyjęcia jednej szczepionki przeciw wielu chorobom, np. błonicy, krztuścowi, tężcowi i WZW B. Takie skojarzone szczepionki są tak samo skuteczne, a nie narażają dziecka na dodatkowy ból.

2. Zapytaj o kombinacje szczepień
Aby zredukować ilość szczepień, zapytaj lekarza o możliwość przyjęcia jednej szczepionki przeciw wielu chorobom, np. błonicy, krztuścowi, tężcowi i WZW B. Takie skojarzone szczepionki są tak samo skuteczne, a nie narażają dziecka na dodatkowy ból.

1. Bądź spokojnaBadania wykazały, że zachowanie rodzica ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie reagować na ból podczas szczepienia. Młodzi rodzice zazwyczaj są przerażeni pierwszymi szczepionkami. Ich stres udziela się też dziecku. Aby pozostać spokojnym, uświadom sobie, że ból szczepionki trwa tylko chwilę, a ochrona od chorób potrwa przez wiele lat.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Bądź spokojna
Badania wykazały, że zachowanie rodzica ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie reagować na ból podczas szczepienia. Młodzi rodzice zazwyczaj są przerażeni pierwszymi szczepionkami. Ich stres udziela się też dziecku. Aby pozostać spokojnym, uświadom sobie, że ból szczepionki trwa tylko chwilę, a ochrona od chorób potrwa przez wiele lat.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Dajesz dziecku kieszonkowe? Poznaj 2 powody, dla których powinnaś przestać! Małe zmiany duży efekt - czyli inspiracje w pokoju dziecka Okres a karmienie piersią Wspomaganie rozwoju dziecka Zabawy integracyjne dla dzieci - cz. 2 Wakacje po angielsku Pierwsze przekąski do rączki Jak nauczyć dziecko samodzielności? Phrasal verbs: Relationships Zbijanie gorączki u niemowląt - kiedy zacząć? Zobacz, jak budować umiejętności dziecka poprzez zabawę W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?