Kamienne kręgi znajdują się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Cel i sposób, w jakim zostały zbudowane, do dziś pozostają tajemnicą. Pewne jest natomiast, że pierwsze kręgi powstały około 3000 lat p.n.e. Stonehenge od 1986 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Skąd wzięła się nazwa Stonehenge? W języku staroangielskim stan oznacza „kamień” (ang. stone), natomiast hencg – otaczać (ang. hinge). Od słowa henge powstało słowo henges, którym obecnie określa się kamienne kręgi tego typu. Warto wiedzieć, że w okolicach Stonehenge znajdują się megality w Avebury.
Do dziś nie wyjaśniono, w jakim celu i kto zbudował te kamienne kręgi. Niektórzy twierdzą, że tylko kosmici posiadali odpowiednią wiedzę i urządzenia, by przetransportować kilkutonowe kamienie (najcięższy waży aż około 40 ton!) o kilkanaście lub nawet kilkaset mil. Niektórzy astronomowie uważają natomiast, że Stonehenge zbudowano w celu przewidywania zaćmień. Legendy arturiańskie z XII wieku powstanie kręgów przypisują czarodziejowi Merlinowi. Często pojawia się również teoria, według której Stonehenge posiada znaczenie religijne.
Co roku w Midsummernight czyli w dzień przesilenia letniego – z 20. na 21. czerwca w Stonehenge spotykają się współcześni druidzi. Tańcząc i śpiewając świętują oni najkrótszy dzień w roku, aż do wschodu słońca.
Więcej zdjęć Stonehenge znajdziecie tutaj: Photo Gallery — Stonehenge
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze