Nadeszły wakacje, a my zapraszamy Was w podróż do Australii. Ten kraj — kontynent „na końcu świata” jest pełen przepięknych miejsc stworzonych zarówno przez przyrodę, jak i przez człowieka. Poznajcie 6 miejsc wartych uwagi w Australii.
1. Opera w Sydney — Sydney Opera House Ikona Sydney, położona na półwyspie Bennelong Point, została zbudowana w latach 1957 – 1973. Zaprojektowali ją architekci Jørn Utzon i Ove Arup, którzy wygrali konkurs na projekt opery. Od 2007 roku opera wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sydney Opera House jest siedzibą wielu znanych grup artystycznych, takich jak Sydney Symphony, Sydney Theatre Company, The Australian Ballet, Opera Australia. Gmach nie tylko mieści w sobie salę operową, ale również sale teatralne i koncertowe. Znajdziemy tu m.in. Concert Hall, Opera Theatre, Drama Theatre, Playhouse, a także salę projekcyjną, studio nagrań, 60 garderób, 5 restauracji, a nawet pomieszczenie dla przewodników wycieczek. O wielkości budowli świadczy zajmowana powierzchnia — 1,8 hektara, oraz ilość zużywanej energii — do zasilenia potrzebne jest tyle prądu, ile zazwyczaj zużywa 25-tysięczne miasto. Prąd do budynku opery dostarczany jest przez kable elektryczne o długości 645 kilometrów.
2. Ayers Rock — Uluru Słynna piaskowa skała leży w centralnej części Australii, ma ponad 318 metrów wysokości, a jej obwód liczy 8 kilometrów. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uluru po raz pierwszy została opisana przez Ernesta Gilesa, brytyjskiego podróżnika, który w 1872 roku nazwał Uluru the remarkable pebble (niezwykły kamyk). Skała zbudowana jest z piaskowców, a w jej skład wchodzą różne minerały, dlatego wydaje się, że zmienia ona kolory. W rzeczywistości jej barwa zależy od pory dnia i padającego na nią światła. Uluru to tradycyjna nazwa skały w języku Aborygenów — australijskich tubylców. Inna nazwa, Ayers Rock, odnosi się do Henryka Ayersa — premiera Australii Południowej. Dla Aborygenów jest to miejsce święte, więc często namawiają turystów, aby nie wchodzili na górę. Około 30 kilometrów od Uluru położony jest zespół monolitów skalnych Kata Tjuta, przypominający z oddali leżącą kobietę. Kata Tjuta w języku Aborygenów oznacza „wiele głów”. Jest to miejsce publicznych sądów. Natomiast w języku angielskim monolity te zwane są The Olgas na cześć królowej Wirtembergii, Olgi Nikołajewny Romanowej. Zdjęcia UluruZdjęcia Kata Tjuty
3. Wielka Rafa Koralowa — Great Barrier Reef Ta największa na świecie rafa koralowa zwana jest także Wielką Rafą Barierową. Od 1981 wpisana jest na Listę Światowego dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wraz z Morzem Koralowym i lasami tropikalnymi Queensland tworzy ona park morski The Great Barrier Reef Marine Park. W postaci białej smugi na tle oceanu widoczna jest nawet z kosmosu. Rafa jako całość liczy 2 miliony lat, a niektóre jej części nawet 45,5 miliona. Składa się z organizmów żywych — polipów, mięczaków, glonów, otwornic oraz mszywiołów. W niektórych częściach rafy żyją różnorodne formy koralowców. Jest środowiskiem naturalnym dla ogromnej ilości ryb i wodorostów. Na Wielką Rafę Koralową składa się około 3000 pojedynczych raf oraz ponad 900 wysp. Od lądu rafę oddzielają laguny. Stanowi ona jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Australii.
4. The Super Pit Super Pit to odkrywkowa kopalnia złota, zwana również The Fimiston Open Pit. Jest to największa na półkuli południowej kopalnia odkrywkowa. W kopalni wydobywa się 28 ton złota rocznie. Złoża złota odkrył w tym miejscu w 1893 roku Irlandczyk, Paddy Hannan. Codziennie czynny jest taras widokowy otwarty dla turystów kopalni. Od środka kopalnie można zwiedzać raz w miesiącu w dni targowe pobliskiego miasta Boulder. Zdjęcia kopalni tutaj
5. Góry Błękitne i Trzy Siostry — Blue Mountains and Three Sisters Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się również Góry Błękitne, położone około 100 km na zachód od Sydney. Góry, stanowiące część Wielkich Gór Wododziałowych, wzięły swą nazwę od mgiełki tworzonej przez olejki eteryczne ulatniające się z eukaliptusów. Najwyższą górą jest One Tree Hill o wysokości 1111 m n.p.m. Jedną z charakterystycznych formacji Gór Błękitnych są Trzy Siostry, czyli Meehni (922 m n.p.m.), Wimlah (916 m n.p.m.) oraz Gunnedoo (906 m n.p.m), powstałe w wyniku erozji piaskowca. Z Trzema Siostrami, podobnie jak z naszym rodzimym Giewontem, wiąże się legenda. Wg niej góry to trzy siostry zamienione w kamień. Siostry zakochały się w mężczyznach z sąsiedniego plemienia, jednak małżeństwo z nimi było zabronione. Ponieważ wynikła z tego bitwa, szaman zamienił kobiety w kamienie, aby je chronić. Niestety szaman zginął podczas bitwy, a siostry nigdy nie zostały odczarowane. Inną atrakcją turystyczną w Błękitnych Górach jest kolejka linowa Katoomba Scenic Railway. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najbardziej stroma kolejka na świecie, a została zbudowana jeszcze pod koniec XIX wieku.
6. Wyspa Fraser — Fraser Island Wyspa Fraser, podobnie jak cztery z poprzednich pięciu miejsc, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to największa na świecie wyspa piaskowa, leżąca na wschodnim wybrzeżu Australii. Wyspa wchodzi w skład Wielkiego Rejonu Piaszczystego (Great Sandy Region). Z wyspy możemy obserwować migrujące wieloryby, delfiny oraz dzikie psy dingo (dokarmianie zwierząt surowo wzbronione!). Czasami w pobliżu wyspy grasuje żarłacz tygrysi, jeden z największych rekinów na świecie. Na wyspie znajdują się także najczystsze na świecie jeziora. Piasek na plaży nad jeziorem McKenzie to czysta krzemionka. Nie dziwi zatem nazwa wyspy nadana pierwotnie przez Aborygenów — „K'gari”, czyli raj, naprawdę wygląda jak raj na ziemi.
Polecamy inne strony o Australii:Australia's official tourism websiteAustralia Tourist Guide at WikitravelSerwis AustraliaTapety i zdjęcia z Australii
Napiszcie, z czym kojarzy się Wam Australia i jakie inne ciekawe miejsca moglibyście polecić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze