TOP 5: 5 powodów, dla których warto się uczyć języków obcych
MATEUSZ • dawno temuWiele osób uważa, że może obejść się w życiu bez znajomości języka obcego. Moim zdaniem w XXI wieku znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest kluczowa, jeśli w grę wchodzi przetrwanie. Dlaczego więc warto uczyć się języków obcych? Na to pytanie odpowie poniższe zestawienie TOP 5.
- Praca
W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego chociażby w stopniu komunikacyjnym jest niezbędna. Po pierwsze umiejętność porozumiewania się w języku obcym, wpisana w jedną z rubryk CV, wygląda ładnie. Po drugie (i najważniejsze) stanowi kartę przetargową w bataliach z przyszłym pracodawcą. Najpopularniejsze dziś języki to angielski, niemiecki i francuski (oczywiście pod uwagę bierzemy „naszą” część świata). Reasumując — jeśli chcesz się liczyć na rynku pracy, MUSISZ znać minimum jeden język obcy.
- Podróżowanie
Czy wyobrażasz sobie osobę, która będąc na wakacjach za granicą (np. w kraju anglojęzycznym) biega po sklepach z mini-rozmówkami w ręku, starając się odnaleźć użyteczne zwroty? Odszukanie zwrotów może być kłopotliwe, może też wywołać stres i w efekcie łatwo doprowadzić do jakiejś gafy. Język jest niesamowicie przydatny w podróżach, i to nie tylko w sytuacjach „książkowych”, ale także podczas zwykłego zwiedzania. Nieraz może się okazać, że mieszkaniec miejscowości historycznej opowie o niej ciekawiej, niż nawet najlepszy przewodnik turystyczny w formie książkowej.
- Dogłębne poznanie własnego języka
Ucząc się języka obcego nie tylko zdobywamy umiejętności pozwalające porozumiewać się za granicą, kiedy napotykamy ludzi innej narodowości. To także niesamowita możliwość poznawania tajników i smaczków własnego języka. Podczas nauki drugiego języka możemy dowiedzieć się, że język ojczysty jest bardzo skomplikowany, a jego opanowanie do perfekcji wymaga od obcokrajowca dużego poświęcenia i setek godzin pracy.
- Bycie na czasie
Znajomość języka obcego jest dziś bardzo „trendy”, bo umiejętność wysławiania się w języku innym niż ojczysty jest bardzo modna. Reklamy, telewizja, prasa i internet narzucają nam często inny język niż ten, który znamy od urodzenia. Aby zrozumieć niektóre wiadomości czy reklamy trzeba wcześniej przynajmniej „liznąć” nieco języka obcego. Co więcej, kiedy w towarzystwie zaczepi nas obcokrajowiec, a my — zamiast „rozdziawić usta” ze zdziwieniem, odpowiemy mu czysto i płynnie, zyskamy uznanie naszych rozmówców.
- Umiejętność zrozumienia innej kultury
Bywa tak, że ludzie kopiują pewne wzorce podpatrzone w telewizji czy internecie. Najczęściej robią to bez zastanowienia. Gdyby jednak zagłębić się w tajniki danej kultury, możnaby wówczas zrozumieć na przykład dlaczego za oceanem inaczej nosi się specyficzne ubiory. Język obcy pozwala nam poznawać i zgłębiać obcą kulturę od środka. Zamiast powoli przedzierać się przez ogrom wiedzy możemy natychmiast wskoczyć do samego centrum i obserwować kulturę „od podszewki”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze