TOP 9: 9 NAJLEPSZYCH alternatywnych metod nauczania języków obcych (cz.3)
MATEUSZ • dawno temuTo już ostatni wpis z cyklu 9 NAJLEPSZYCH alternatywnych metod nauczania języków obcych. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z wszystkimi częściami łatwo odnajdziecie tę, która najlepiej odpowiada Waszym potrzebom!
- Metoda The Silent Way
Za ojca metody The Silent Way uważa się Caleba Gattegno. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanej metody TPR, The Silent Way zakłada przyswajanie języka obcego w skupieniu, ciszy, podczas medytacji. Nauczyciel prezentuje nowy materiał tylko raz. Zadaniem osób uczących się jest przejęcie jego roli, powtarzanie jego czynności i wypowiadanie identycznych wyrażeń. Celem takiego zabiegu jest stopniowe tworzenie nowych fraz. W procesie nauczania spory nacisk kładzie się na mowę ciała (body language). W miarę postępu uczniowie mówią coraz więcej, natomiast nauczyciel stara się wyciszać. Z metody The Silent Way powinny korzystać osoby, które same chcą być odpowiedzialne za swoją naukę, preferują niezależność i indywidualne odkrywanie języka.
- Metoda Counselling Language Learning lub Community Language Learning (CLL)
Metoda CLL powstała w USA. Stawia ona duży nacisk na porozumiewanie się i bazuje na obserwacjach terapeutycznych. Zakłada ona, że osoby uczące się czują dużą potrzebę rozmawiania między sobą. Głos zabiera tylko ta z nich, która ma na to ochotę. Zadaniem nauczyciela jest przyglądanie się grupie i ewentualne przekładanie wypowiedzi z języka źródłowego na język docelowy. Istnieje także możliwość nagrywania wypowiedzi na taśmę, a następnie powtarzania tej wypowiedzi przez uczniów. W przypadku metody CLL nie istnieje pojęcie jednostki – tutaj znaczenie ma grupa, a każdy uczeń stanowi jej kolejne ogniwo. Ogniwa z kolei układają się w całość. Nauczyciel ma pełnić rolę doradcy, który wspiera osoby uczące się, a jednocześnie stwarza warunki umożliwiające uczenie się. Podobnie jak w metodzie The Silent Way, w CLL duży nacisk stawiany jest na autonomię uczniów, ich osobistą odpowiedzialność za proces uczenia się i niezależność.
- Metoda naturalna
Podobnie jak w przypadku metody reagowania całym ciałem (TPR), metoda naturalna zakłada, że do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest eliminacja stresu i zahamowań wynikających z popełniania błędów. Nauczanie wygląda podobnie do przyswajania języka ojczystego – osoby uczące się słuchają i przyglądają się zachowaniom oraz gestom nauczyciela. Są one w tym procesie podobne do niemowląt – gdy osiągną już pewną sprawność językową zaczynają wypowiadać całe zdania. W przypadku metody naturalnej kluczowa jest także umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Przecież podczas poznawania języka ojczystego to właśnie ona rozwija się u dziecka jako pierwsza, jeszcze zanim zacznie ono mówić. Z metody naturalnej korzystają nauczyciele uczący dzieci. Jednak przydatna jest także u dorosłych, którzy często boją się samodzielnie tworzyć zdania lub są zbyt nieśmiali, aby to robić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze