Kawa w ciąży
BEATKA • dawno temu • 2 komentarzeCzy w ciąży można pić kawę? Kobiety w ciąży muszą szczególnie o siebie dbać. Z tego powodu ich styl życia, sposób odżywiania i niektóre nawyki ulegają zmianie. Używki w ciąży niosą zawsze zagrożenie, dlatego należy je ograniczyć, a z niektórych całkiem zrezygnować. Kofeina w ciąży może szkodzić dziecku, dlatego przyszła mama powinna ograniczyć picie kawy. Zamiast trzech filiżanek dziennie, lepiej wypić jedną i do tego słabą. Dzięki temu kobieta nie będzie musiała martwić się tym, że jej dziecko urodzi się z niedowagą.
Wpływ kofeiny na dziecko
Dieta kobiety w ciąży ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Kobiety w ciąży nadużywające kawy mogą poronić. Dzieci kobiet pijących kawę w ciąży rodzą się przeważnie z niską wagą. Dlaczego niedowaga u dziecka jest niebezpieczna? Noworodki, które podczas urodzenia miały niedowagę, znajdują się w grupie dzieci narażonych na przedwczesną śmierć. Poza tym mogą mieć zaburzenia rozwoju lub wady wrodzone.
Kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Duże jej ilości można znaleźć w herbacie, napojach typu cola, w kakao, czekoladzie, napojach energetycznych. Również niektóre leki zawierają kofeinę (aspiryna, środki przeciwbólowe). Warto o tym pamiętać, gdyż zjedzenie około 5 batonów czekoladowych dostarczy do organizmu kobiety dzienną dawkę kofeiny.
Wpływ kofeiny na kobietę
Nadużywanie kofeiny powoduje, że kobieta odczuwa niepokój, staje się nerwowa, ma problemy ze snem, jest labilna emocjonalnie. Nadmierne spożywanie kofeiny prowadzi też do powstania chorób serca oraz prowokuje dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Dawka bezpieczna dla kobiet w ciąży wynosi maksymalnie 200 mg (około 2 filiżanek kawy z ekspresu). Przed zjedzeniem batona czekoladowego lub zażyciem leku warto dowiedzieć się, ile dany produkt zawiera kofeiny. Kawę podczas karmienia piersią również należy ograniczyć.
Kofeina znajdująca się w napojach lub pokarmie wpływa niekorzystnie na kosmówki znajdujące się w jelicie cienkim. Przez to kosmówki znacznie słabiej przyswajają składniki pokarmowe. To dlatego większość osób regularnie pijących duże ilości kawy cierpi na niedobory wapnia lub innych składników mineralnych. Tymczasem kobiety w ciąży nie powinny narażać się na niedobory składników odżywczych, gdyż ma to wpływ na dziecko. Maluch czerpie potrzebne do rozwoju witaminy i mikroelementy z organizmu matki. W związku z tym, kobieta powinna przestrzegać zdrowej i zbilansowanej diety.
Jaką kawę pić? Większość kaw produkowana jest przy użyciu substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe. Warto więc kupować kawę dobrej jakości pochodzącą z naturalnych, ekologicznych upraw. Polecane są całe ziarna, które można zmielić. Podczas robienia kawy należy zmienić proporcje. Zamiast dwóch łyżeczek kawy, wsyp jedną. Ogranicz spożywanie cukru. Z czasem przyzwyczaisz się do smaku nieposłodzonej kawy. Jeżeli musisz pić kawę z mlekiem, wybieraj mleko świeże.
Niektórzy lekarze bronią stanowiska całkowitego zrezygnowania z kawy. Zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży, podczas których ryzyko poronienia jest największe. W tym czasie rozwój dziecka jest najbardziej intensywny.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze