Twoje psyche w ciąży
PAULA • dawno temuCzy będącw ciążyodnosisz wrażenie, że nagle zaczęłaś "głupieć"? Wszystko leci ci z rąk, masz problem ze skoncentrowaniem się na naprostszych czynnościach, zapominasz po co szłaś do kuchni, nałogowo gubisz klucze czy komórkę, nie potrafisz przypomnieć sobie swojego numeru telefonu czy nawet tego, gdzie trzymasz cukier?
Nie przejmuj się — to dość częstaprzypadłość kobiet w ciąży. Na szczęście za kilka miesięcy minie, a co więcej wręcz poprawi twoją kondycję umysłową.
Kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży często skarżą się, że przestały sobie radzić nawet z prostymizadaniami, które wcześniej nie sprawiały im problemów. Co gorsza twierdzą, że robią się niezgrabne — i to nie tylko ze względu na rosnący brzuch — i doświadczają kłopotów z pamięcią.
Jest to zjawisko na tyle częste, że w zasadzie można uznać je za fakt. Z czego wynika?
Zmieniają się hormony i metabolizm
Za zapamiętywanie informacji odpowiada w naszym mózgu fragment zwany hipokampem. W ciąży może on funkcjonować mniej sprawnie z powodu zmieniających się poziomów hormonów — zwłaszcza estrogenu. To dlatego łatwo zapominasz co przed momentem robiłaś lub gdzie położyłaś portfel.
Specyficzna gospodarka hormonalna w ciąży ma też inny wpływ na twoje samopoczucie psychiczne. Mózg zachowuje się pod jej wpływem nieco tak, jakby próbował segregować docierające do ciebie informacje na ważne i mniej istotne. Do tej pierwszej kategorii należy wszystko, co wiąże się z odmiennym stanem, w jakim się znajdujesz.
Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na twoją koncentrację i sprawność jest fakt, że teraz twoje ciało musi odżywiać rosnącego w ekspresowym tempie maluszka. Mogą pojawić się więc niedobory składników odżywczych, witamin, minerałów — za nimi zaś idzie słabsze odżywienie mózgu, a więc i niższa efektywność jego działania.
Psyche w ciąży też się zmienia
Nawet, jeśli twój umysł funkcjonuje całkowicie sprawnie, to i tak głównym tematem w twoich myślach i działaniach jest dziecko. Potrafisz godzinami wyobrażać sobie jakie będzie i jak zmieni wasze życie. Na te kilka miesięcy codzienne sprawy odchodzą na plan dalszy. Być może to jest głównym powodem, dla którego banalne czynności ci nie wychodzą. Po prostu nie są teraz tak ważne, więc mniej sobie nimi zaprzątasz głowę.
Pociesz się jednak: już kwartał po narodzinach dziecka wrócisz do pełnej formy
Mniej więcej tyle potrzebujesz, żeby znów myśleć i działać tak sprawnie, jak przed ciążą. Naukowcy dodają też, że długofalowe skutki tego pogorszenia inteligencji w czasie ciąży są zdecydowanie pozytywne: mózg kobiety posiadającej potomstwowytwarza wiele nowychpowiązań neuronowych, co nie tylko daje mu większą moc obliczeniową, ale w dużym stopniu chroni przed zmianami degeneracyjnymi — np. chorobą Alzheimera.
Na podstawie: jejDziecko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze