Potówki u niemowląt
PATRYCJA • dawno temuDrobne czerwone krostki, często wypełnione przezroczystym płynem, pokrywające skórę maluszka to potówki. Powstają na skutek przegrzania, zazwyczaj tam, gdzie skóra najwięcej się poci. U niemowląt są to fałdki skóry w okolicach pachwin i pach, kark oraz szyja. Jak sobie z nimi radzić?
Leczenie potówek u niemowląt
Najczęściej potówki to problem trzech pierwszych miesięcy życia maluszka. Wprawdzie pojawiają się i w późniejszym niemowlęctwie, ale już nie z takim nasileniem. Choć potówki nie są groźne, pęcherzyki gęsto usiane na skórze lub przybierające intensywnie czerwony kolor, również poza obrębem pęcherzyka, warto pokazać lekarzowi. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy płyn w pęcherzykach zabarwi się lub stanie się mętny.
Nieleczone potówki mogą przekształcić się w ropne krostki. W takiej sytuacji niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Malec, u którego pojawiły się krostki, z reguły jest niespokojny i płaczliwy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pielęgnowanie skóry dziecka. Co na potówki u niemowlaka?
Czerwone krostki powinny być przemywane spirytusem 70% (dostępny w aptekach). W żadnym wypadku nie wolno rozdrapywać pęcherzyków, ani ich wyciskać. Z reguły same szybko przysychają.
Stary babciny sposób na potówki to kąpiel w krochmalu lub zasypywanie podrażnionej skóry mąką ziemniaczaną. Jeśli dziecku dokucza świąd, można go zminimalizować przygotowując kąpiel z dodatkiem wyciągu z rumianku (wcześniej wykonaj test uczuleniowy na fragmencie skóry, aby sprawdzić czy malec nie jest na zioło uczulony).
W aptekach można nabyć zasypki dla niemowląt. Stosuj je bezpośrednio po kąpieli, aby pozbyć się nieestetycznych krostek.
Sposób na potówki u niemowląt
Pojawieniu się potówek sprzyja upalna pogoda oraz przebywanie maluszka w bardzo ciepłych pomieszczeniach. Maluszek poci się, aby schłodzić rozgrzane ciało, a pot spływa do załamań w skórze. Zgromadzony łój nie może swobodnie wyparować i zatyka pory w skórze. Wysoka temperatura w połączeniu z wilgocią sprzyja wykwitom skórnym.
Potówki u noworodka występują praktycznie zawsze, gdy dziecko urodziło się latem. Delikatna skóra bardzo łatwo ulega przegrzaniu. Pęcherzyki mogą pojawić się również podczas gorączki. W profilaktyce potówek bardzo ważne jest odpowiednie ubieranie dziecka. Świeżo upieczeni rodzice mają tendencję do ubierania dzieci zbyt grubo. Wystarczy kierować się zasadą, aby zakładać dziecku jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Najlepiej wybierać te ubranka, które są wykonane z przewiewnych materiałów, np. z bawełny, która również odprowadza nadmiar wilgoci.
Aby uniknąć przegrzania, wchodząc do pomieszczenia ściągajmy dziecku czapeczkę. Pamiętajmy, aby zdjąć ją zwłaszcza w samochodzie, kiedy za oknem leje się żar. Nawet jeśli posiadamy klimatyzację w aucie, lepiej jej nie włączać, gdy pasażer na tylnim siedzeniu to niemowlę.
W upalny dzień warto mieć pod ręką chusteczki nawilżające. Gdy malec się spoci, wystarczy przetrzeć miejsca najbardziej narażone na pocenie. Nie należy przesadź z częstotliwością ich stosowania, aby nie wyjałowić skóry maluszka.
W profilaktyce potówek ważna jest temperatura pomieszczenia, w której śpi niemowlę. Najlepsza będzie ta wahająca się w okolicach 20 stopni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze