Ciemiączko – niepokojące zmiany
PATRYCJA • dawno temuCiemiączka u noworodka podlegają stałej kontroli lekarza, który podczas każdej wizyty bada główkę dziecka. Wyglądem ciemiączko nie różni się od pozostałych fragmentów skóry głowy. Może uwypuklać się i pulsować podczas płaczu dziecka. Jeśli zmiany takie zaobserwujesz w momencie, kiedy dziecko jest spokojne, udaj się z nim do pediatry.
Zapadnięte ciemiączko
Zapadnięte ciemiączko może świadczyć o odwodnieniu organizmu dziecka. Dzieje się tak zazwyczaj podczas upalnych dni, biegunki lub gorączki. Dodatkowymi objawami odwodnienia może być bladość skóry oraz spierzchnięcie warg. W takim przypadku koniecznie udaj się z maluszkiem do lekarza.
Pulsujące i Wypukłe ciemiączko
Ciemiączko zaczyna puchnąć i pulsować w czasie gorączki oraz wtedy, gdy dziecko ma drgawki. Taki stan świadczy o poważnej infekcji. Wizyta u lekarza jest nieunikniona.
Zarastanie ciemiączka
Zdarza się, że ciemiączko zarasta zbyt wcześnie lub zbyt późno. Standardowo ciemiączko znika między 10. a 18 miesiącem życia. Nieprawidłowości może powodować poziom witaminy D w organizmie niemowlaka. W razie niepokojących cię objawów skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze