Rozwój dziecka – 7 miesiąc
PATRYCJA • dawno temuMamy uważnie śledzą rozwój dziecka, zastanawiając się, czy aby na pewno rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jak przebiega rozwój fizyczny i psychospołeczny dziecka w 7. miesiącu życia. Pamiętaj, że informacje zawarte w artykule mają charakter orientacyjny i że każde dziecko posiada sobie właściwe tempo rozwoju.
Siatki centylowe dla dzieci
W tym miesiącu dzieci podwajają swoją masę urodzeniową. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno niemowlę było maleńką kruszynką mieszczącą się w maminym brzuchu. Jak prezentują się siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek w tym wieku?
Siatki centylowe dla chłopców – maluszek sporo urósł i jego wzrost mieści się w granicach 66,3 -75cm. Nie jest już też taki leciutki. Waży od 7,1 do 10,5kg. Dlatego pozwól swoim rękom odetchnąć i staraj się ograniczyć czas noszenia dziecka na rękach. Wybierając się na zakupy koniecznie zabierz wózek. Noszenie malca pod pachą to nienajlepszy pomysł.
Siatki centylowe dla dziewczynek – płeć piękna choć lżejsza i niższa, utrzymuje równie szybkie tempo rozwoju. Młoda dama mierzy już 65–72cm i waży od 6,5 do 9,3kg. Różnice w wielkości dzieci w tym samym wieku są dość spore, dlatego nie martw się, że córeczka sąsiadki jest już taka duża, podczas gdy twoja to nadal kruszynka.
Rozwój fizyczny dziecka w 7. miesiącu
Czym zaskoczy cię maluszek? Siedmiomiesięczne niemowlę potrafi już samo usiąść! Leżenie nie jest dla malca już problemem, znudzony pozycją horyzontalną samodzielnie może zmienić ją na pozycję siedzącą. Choć siedzi jeszcze dość niepewnie, potrafi siedzieć samodzielnie.
Gdy podciągniesz dziecko za rączki, chętnie stanie na nóżkach. Chwycone pod paszki, wierzga ochoczo nóżkami, podskakując niczym na sprężynkach. Kark i plecy są już silne, dlatego bez problemu podtrzymują główkę.
Niemowlę niemal do perfekcji opanowało turlanie. Jest bardzo ruchliwe. Coraz sprawniej pełza. Potrafi przesuwać się do przodu i do tyłu, a niektóre dzieci nawet wokół własnej osi. Dlatego nigdy nie pozostawiaj maluszka sam na sam na łóżku, gdyż może z niego spaść.
Rączki stają się coraz zwinniejsze. Niemowlę nie tylko odkryło kciuk, ale zaczęło śmiało z niego korzystać. Potrafi chwytać drobne zabawki palcem wskazującym i kciukiem, przeciwstawiając je i tworząc szczypce. Pewnie trzyma przedmioty w obu dłoniach, przekłada je z rączki do rączki i chętnie trzyma własną butelkę z soczkiem.
Rozwój psychospołeczny dziecka w 7. miesiącu
Z potulnej owieczki niemowlę powoli zamienia się w małego uparciucha. Stanowczo opiera się zabraniu zabawki. Wyraża swoją wolę całym ciałem. Kiedy coś dziecku „nie pasuje”, zaczyna prężyć się, marszczyć czółko, wykrzywiać buzię w podkówkę. Nieznane sytuacje i osoby może przywitać płaczem lub jawnym niezadowoleniem. Jeśli nie posmakuje mu obiadek, będzie stawiać zacięty opór przed kolejnymi łyżeczkami potrawy.
Oprócz niezadowolenia, maluszek okazuje również zainteresowanie najbliższym. Gdy w jego otoczeniu pojawi się znana i lubiana osoba (a najczęściej są to rodzice), zacznie popiskiwać, uśmiechać się, wierzgać nóżkami. Chętnie wyciągnie rączki, by znaleźć się w objęciach „przyjaciela” i zacznie snuć opowieści w sobie tylko znanym języku.
Zainteresowanie dziecka otoczeniem wzrasta z dnia na dzień. Dlatego zabieraj je na codzienne spacery. Trawa, drzewa, przechodnie – wszystko sprawi dziecku radość.
Proste zabawki nudzą maluszka. Im więcej przycisków, kolorów, elementów i dźwięków wyda zabawka, tym bardziej atrakcyjna będzie w oczach dziecka.
Dźwięki zaczynają odgrywać doniosłą rolę w życiu maluszka. Siedmiomiesięczny bobas potrafi już zlokalizować źródło dźwięku. Co więcej, reaguje już na swoje imię! Zaczyna rozumieć pojedyncze słowa, dlatego staraj się nazywać skrótowo otaczające dziecko przedmioty. Malec dostrzega też rytm. Podskakuje na dźwięk zasłyszanej melodii i klaszcze w dłonie. Lubi słuchać rymowanych wierszyków, pełnych onomatopei. Chętnie powtarza proste sylaby – „ma-ma”, „ta-ta”, „da-da”.
Podoba mu się własne odbicie w lustrze i to, że lustrzana postać wykonuje dokładnie takie same gesty. Niemowlę bacznie obserwuje dorosłych i stara się naśladować ich mimikę, gesty i mowę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze