Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka. Lepsza opcja niż paszport?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeJednym z obowiązków polskich obywateli jest posiadanie dowodu osobistego po ukończeniu 18. roku życia. W kilku przypadkach można starać się o dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 15 lat. Rodzice lub opiekunowie prawni mogą ubiegać się o wyrobienie tego dokumentu dla swojej pociechy, gdy planują podróż zagraniczną. W przeciwieństwie do paszportu, wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne.
O tymczasowy dowód osobisty mogą ubiegać się obywatele, którzy ukończyli już 15 lat i pracują w oparciu o umowę o pracę albo mieszkają bez swoich prawnych opiekunów. W przypadku dowodu osobistego dla dziecka sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ to rodzice/prawni opiekunowie składają odpowiedni wniosek. Ten dokument pozwoli na bezproblemowy wyjazd dziecka za granicę, ale wyłącznie do państw należących do Unii Europejskiej.
Dowód osobisty dla dziecka – kiedy warto go wyrobić?
Przede wszystkim na dowód osobisty dla dziecka decydują się rodzice albo opiekunowie, którzy zamierzają wyjechać z dzieckiem za granicę. Jeżeli zamierzają podróżować wyłącznie po państwach Unii Europejskiej albo w Strefie Schengen, wówczas dowód dla nieletniego dziecka jak najbardziej będzie pomocny i przydatny. Co najważniejsze, procedura jest znacznie prostsza niż podczas wyrabiania paszportu, ponieważ obecnie potrzebny jest podpis jednego z rodziców a nie obojga. Dodatkowym atutem dowodu osobistego dla dziecka jest także cena – wyrabia się go całkowicie bezpłatnie, natomiast za paszport trzeba zapłacić aż 140 złotych.
Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć rodzic albo opiekun. Nie są już konieczne podpisy obojga rodziców na dokumencie, natomiast jeżeli dziecko ma mniej niż 5 lat, nie musi być obecne podczas składania wniosku. Pismo o dowód osobisty dla dziecka można złożyć na kilka sposobów:
- w urzędzie gminy (odpowiadający miejscu zamieszkania);
- przez internet (rodzic musi mieć założony profil zaufany);
- poza urzędem (jeśli nie możesz samodzielnie pojawić się w placówce, pilnie skontaktuj się z urzędem gminy).
Potrzebne dokumenty, gdy składasz wniosek o dowód osobisty dla dziecka drogą tradycyjną:
- wydrukowany i wypełniony formularz o wydanie dowodu dla dziecka (możesz pobrać go ze strony albo dostaniesz go w urzędzie);
- dwie aktualne fotografie dziecka (35×45 mm);
- do wglądu dowód albo paszport rodzica składającego wniosek.
Jeżeli dziecko nie potrafi samodzielnie się podpisać, wówczas w miejscu przeznaczonym do podpisu będzie widniała adnotacja "podpis niemożliwy". W tym przypadku potrzebne będzie dodatkowe oświadczenie rodziców, że potwierdzają ten stan.
Dowód osobisty dla dziecka – ile trzeba czekać na wyrobienie?
Na odbiór gotowego dowodu osobistego dla dziecka należy czekać do 30 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku. W przypadku pewnych opóźnień, dostaniesz informację od urzędnika, który odpowiednio wcześniej cię powiadomi o przyczynach wydłużenia czasu oczekiwania. Dowód osobisty dla dziecka odbierasz w tym samym urzędzie, gdzie składałaś wniosek. Jeśli dziecko ma ukończone 5 lat, musi być przy tym obecne.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze