Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Dowiedz się więcej o przysługujących prawach
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuZasiłek opiekuńczy to jedna z form pomocy społecznej. Zazwyczaj korzystają z tego zasiłku kobiety, które musiały zrezygnować z pracy na czas wychowania dziecka. Oprócz tego z zasiłku opiekuńczego mogą oczywiście korzystać także małżeństwa, kiedy jedno z rodziców choruje i przebywa w szpitalu, a drugi współmałżonek opiekuje się dzieckiem/dziećmi. Istnieje wiele restrykcyjnych obostrzeń, które należy spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy.
W świetle prawa zasiłek opiekuńczy przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w razie konieczności sprawowania opieki osobistej nad dziećmi albo innymi chorymi członkami rodziny. Pozwala na płynność finansową – chroni osobę ubezpieczoną przed utratą wynagrodzenia w czasie sprawowania powyżej wspominanej opieki. Zobacz, co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Jak już zostało wspomniane wyżej, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które są ubezpieczone. Jednocześnie muszą być one zwolnione z wykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia (z przyczyn nieprzewidzianych), dzieckiem chorym do 14. roku życia, a także innymi osobami z rodziny. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu, ale w kwestii wypłacania świadczenia to pieniądze otrzymuje jeden rodzic – ten, który złożył wniosek. Zasiłek należy się wyłącznie wtedy, gdy nie ma innego członka rodziny, który mógłby opiekować się chorym. Istnieje jeden wyjątek od tej reguły: kiedy dziecko nie ukończyło 2. roku życia mimo możliwości sprawowania opieki przez innego członka rodziny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zwolnienia z pracy w czasie:
- 60 dni, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do 8. roku życia albo chorym dzieckiem do 14. roku życia;
- 14 dni, jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat albo innymi chorymi członkami rodziny.
Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?
Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80% wynagrodzenia. Jako podstawę przyjmuje się odpowiednie dla pracowników miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Jeżeli zaś zdolność powstała przed upływem 12 miesięcy, wtedy też przyjmuje się przychód stanowiący składki na ubezpieczenie chorobowe. Przy kwocie zasiłku opiekuńczego w przypadku osób ubezpieczonych, ale nie będących pracownikami, bierze się pod uwagę miesięczny przychód i składkę na ubezpieczenie chorobowe za 12 miesięcy.
Jakie dokumenty są niezbędne do zasiłku opiekuńczego?
Chcąc uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim w przypadku chorego dziecka, niezbędne jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS. Jeśli zaś chodzi o dziecko do 8. roku życia, wówczas konieczne jest oświadczenie ubezpieczonego, decyzja inspektora sanitarnego oraz zaświadczenie lekarskie wystawione na klasycznym blankiecie. Należy również złożyć właściwy wniosek związany z zasiłkiem opiekuńczym.
Zasiłek opiekuńczy i nadchodzące zmiany
Od stycznia 2020 roku, rząd zamierza wprowadzić czas wyczekiwania m.in. na zasiłek opiekuńczy. Obostrzenie będzie dotyczyć ubezpieczonych obowiązkowo oraz dobrowolnie. Okres oczekiwania na realizację ma wynosić 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo oraz 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie. Oznacza to, że dopiero po tym czasie od zgłoszenia do ubezpieczenia i opłaceniu koniecznych składek (bez zaległości), będzie przysługiwać prawo do wypłacenia zasiłku opiekuńczego. Dodatkowo, o prawo do kolejnego zasiłku można się ubiegać dopiero po 90 dniach od zakończenia poprzedniej niezdolności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze