Paszport dla dziecka - jak go wyrobić?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPaszport staje się dziś coraz mniej potrzebnym dokumentem. Większość z nas podróżuje po krajach Unii Europejskiej, gdzie nie jest on wymagany. Gdy jednak podróżujemy z dzieckiem, musimy postarać się o dokument, który potwierdzi jego tożsamość. Obok ważnego 5 lat dowodu, do dyspozycji są dwa rodzaje paszportu: zwykły i tymczasowy.
Paszport o 5-letniej ważności
Paszport ten jest standardowym dokumentem, wydawanym małym dzieciom, które podróżują z rodzicami do krajów, w których należy przejść przez kontrolę paszportową. Aby załatwić formalność w biurze paszportowym musi stawić się cała rodzina. Jeśli jeden z rodziców lub opiekunów dziecka nie może się przybyć, wymagana jest jego zgoda, koniecznie potwierdzona przez notariusza. Taki paszport ma krótszy okres ważności niż dokumenty, wydawane osobom dorosłym. Maluch może go używać przez 5 lat od wydania.
Paszport tymczasowy
Jeśli jednak nie potrzebujemy paszportu na tak długi czas, możemy postarać się o paszport tymczasowy. Jest on wydawany szybciej niż standardowy dokument i dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia. Rodzice mogą załatwić formalności sami, bez dziecka. Paszport tymczasowy ma 12-miesięczny okres ważności, a respektowany jest tylko w krajach Unii Europejskiej.
Wymagane dokumenty
Aby otrzymać paszport dla dziecka, rodzice muszą w biurze paszportym złożyć:
- wypełniony wniosek o wydanie paszportu,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
- dwie fotografie dziecka,
- dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
Ile kosztuje paszport dla dziecka?
Opłata za wydanie zwykłego paszportu dla dziecka, które plasuje się w kategorii wiekowej 7–13 to 60 zł, taniej zapłacą rodzice młodszych dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia — koszt paszportu to 30 zł. Tyle samo należy się za paszport tymczasowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze