Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Te triki powinna znać każda pani domu. Ułatwiają pracę w kuchni Pomysłowe i niebanalne dania z TRUSKAWEK Oto nowa piramida żywieniowa. To, co było niepolecane, teraz jest podstawą diety Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz Chronią przed rakiem, odchudzają. Zdrowotne właściwości POMARAŃCZY PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy Ameryka ją znienawidziła. Co stało się z "matką chrzestną ateizmu"? Jak łatwo ZAOSZCZĘDZIĆ na prądzie? Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie BANANOWA przekąska dla dbających o linię Tak BAWIĄ SIĘ OJCOWIE z dziećmi, gdy matki nie patrzą Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA