Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

10-kilogramowy RATLEREK uratował pana przed dzikiem! Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci! Kobieta za kierownicą taksówki. Zdradziła PIKANTNE SZCZEGÓŁY swojej pracy KIM KARDASHIAN pokazała, jak przewija dziecko! Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych Codziennie przechowujemy w nich jedzenie. Eksperci ostrzegają o ich SZKODLIWOŚCI Witaminowa bomba zamiast masła. Trzy pomysły na PASTY DO KANAPEK W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Ponad połowa Polaków cierpi na syndrom poniedziałku. Stres zaczyna się już w niedzielę Była najpopularniejszą polską modelką XXL. Dla chorej matki schudła 65 kilogramów Jak wybrać dobrą RYBĘ? Niebezpieczne takie gatunki jak tuńczyk czy panga Plemienne wojny, porwania i epidemie. Mimo niebezpieczeństw nie chcą wracać do Polski