Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Pestki - niedoceniany składnik winogron. Dlaczego warto je jeść? Nastolatka ZABIJA ZWIERZĘTA i chwali się tym na Facebooku Boisz się otyłości po ciąży? Tak się przed nią uchronisz Będzie POLSKI SERIAL O ZOMBIE! Premiera na jesieni Pierwszy taki poród w historii. Matka prosi o ANONIMOWOŚĆ Wstydliwy nowotwór. Dotyka aż 10 TYSIĘCY mężczyzn rocznie Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Prokuratura już bada sprawę Ziemkiewicza. Kapela: "Jerzy Urban też został skazany z tego paragrafu i zapłacił 20 tysięcy" Dramat modelki. Spadła z wybiegu podczas pokazu Jeana Paula Gaultiera Jak zadbać o prawidłowy SEN NIEMOWLAKA? Najlepsze sposoby, jak UŚPIĆ DZIECKO Jest prekursorką artystycznego SELFIE. Jej zdjęcie konkuruje z kultowymi fotografiami świata Janek zdradza, co wydarzy się w DRUGIM SEZONIE "Miłości na bogato"