Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Jak bezpiecznie się opalić? Zdrowsze alternatywy dla plażowania Przeżyła ŚMIERĆ KLINICZNĄ. Co widziała? Jak rozmawiać z partnerem o seksie? Róbmy to poza sypialnią Co by było, gdyby kobiety MÓWIŁY, CO MYŚLĄ? Te ZAMIENNIKI POSIŁKÓW możesz stosować przy nieregularnym trybie życia Przerażające fakty na temat pracy LEKARZY Jak WYCZYŚCIĆ SÓL i zadbać o buty po zimie? Działa przeciwstresowo, obniża cholesterol. Zażywaj magnez 21-letnia modelka z Radomia podbija Indie Wynajmujesz mieszkanie przez internet? Uważaj na zbyt niską cenę Wesele przerodziło się w tragedię. Na gości spadł gigantyczny żyrandol