Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Oto nowa piramida żywieniowa. To, co było niepolecane, teraz jest podstawą diety Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Najgorsze pozycje dla KRĘGOSŁUPA. Pozostajemy w nich przez większość doby Chronią przed rakiem, odchudzają. Zdrowotne właściwości POMARAŃCZY Mucha znów rozczuliła się na wizji. Tym razem na wspomnienie... KARMIENIA PIERSIĄ Została striptizerką, bo znudziła ją praca! Idealne ciastka na deszczowe wieczory. 4 składniki i gotowe Kolejna sesja 81-LETNIEJ Heleny Norowicz. Pojawiła się NA OKŁADCE magazynu kobiecego! JENNIFER LAWRENCE na wrześniowej okładce VOGUE! Zdrowy zamiennik gorszy od cukru? Zobacz, kto powinien go unikać Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga leczenie nałogów. Czym jest trening BIOFEEDBACK? Seanse kinowe na porodówce. Lekarze są pewni, że pomagają uśmierzyć ból