Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA?

Pracownik-matka nie może pracować po godzinach i powinna mieć przerwę na karmienie malucha.

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed urodzeniem dziecka i otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż przed porodem. Ponadto osoba taka nie może (chyba że wyraziła zgodę) zostać delegowana poza stałe miejsce zatrudnienia ani pracować w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Prawa te przysługują do ukończenia przez dziecko czterech lat.

Matki po uzyskaniu zgody osoby zatrudniającej mogą również wykonywać pracę w elastycznych godzinach. Przysługuje im także przerwa na karmienie malucha.

 Źródło: InfoWire

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Pierwszy taki poród w historii. Matka prosi o ANONIMOWOŚĆ Twoje ciało jest opuchnięte? Może to świadczyć o PROBLEMIE Z NERKAMI Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Urlop ojcowski to nie wszystko. Tacie należy się więcej wolnych dni Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Obniżają cholesterol, odchudzają, poprawiają kondycję skóry i włosów. Jakie PŁATKI wybrać? Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Producenci wciąż oszukują. Co trzecia partia żywności źle oznakowana na etykietach Polka została mistrzynią świata w FITNESSIE! Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami Proste patenty na rozciągnięcie butów. Nawet o 2 centymetry! Polacy 7. NAJBARDZIEJ OTYŁYM narodem Europy. Nie potrafimy się odchudzać?