Prawa małego pacjenta. Co o nich wiesz?
PATRYCJA • dawno temuPrawa dziecka podczas pobytu w szpitalu reguluje Europejska Karta Praw Dziecka w szpitalu. Jest to zbiór 10 praw, które powinny być przestrzegane w każdej placówce. Czy wiesz, jakie prawa przysługują chorym dzieciom i ich opiekunom?
Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć następujące informacje:
1.Kiedy do szpitala?
Dzieci powinny być przyjmowane do szpitala tylko wtedy, kiedy niemożliwe jest leczenie w domu lub leczenie w formie ambulatoryjnej.
Pamiętaj, że zawsze lepiej jest leczyć maluszka w przyjaznym i znanym mu otoczeniu.
2.Opiekunowie w szpitalu.
Dzieci powinny mieć prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nimi w szpitalu rodzice lub opiekunowie. Nie powinno być żadnych ograniczeń dla osób odwiedzających — bez względu na wiek dziecka.
Mimo tego, że dziecko może odwiedzać każdy, ogranicz sama wizyty cioć i wujków. Mogą oni przynieść ze sobą kolejne bakterie i wirusy. Poza tym, dziecku potrzebny jest też wypoczynek. Zmieniaj się z partnerem w szpitalu. Ciągłe przebywanie na oddziale dziecięcym może być przygnębiające dla mamy. A jej nastrój wpływa na humor dziecka.
3. Warunki pobytu.
Rodzicom należy stwarzać warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, należy ich zachęcać i pomagać im w pozostawaniu przy dziecku. Pobyt rodziców nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę zarobków. Aby mogli oni uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, powinni być na bieżąco informowani o sposobie postępowania i zachęcani do aktywnej współpracy.
Wybierając szpital dla dziecka sprawdź, czy zapewnia on łóżka dla rodziców.
4. Prawo do informacji.
Dzieci i rodzice powinni mieć prawo do uzyskiwania informacji, a w przypadku dzieci, w sposób odpowiedni do ich wieku i możliwości pojmowania. Należy starać się o łagodzenie i unikanie zbędnych stresów fizycznych i emocjonalnych u dziecka w związku z jego pobytem w szpitalu.
Jak dowodzą psycholodzy, dzieci lepiej znoszą przeprowadzane badania i zabiegi jeśli wiedzą co je czeka. Dlatego odpowiednie przygotowanie dziecka jest tak ważne. Jeśli nie wiesz jak wytłumaczyć dziecku dlaczego pielęgniarka robi mu bolesny zastrzyk poproś o pomoc psychologa pracującego na oddziale.
5. Podejmowanie decyzji.
Dzieci i ich rodzice mają prawo współuczestniczyć we wszystkich decyzjach dotyczących leczenia. Każde dziecko powinno być chronione przed zbędnymi zabiegami diagnostycznymi i leczniczymi.
Proś lekarza o wyjaśnienie konieczności przeprowadzenia zabiegu. Staraj się zasięgnąć opinii kilku lekarzy nim wyrazisz zgodę na poważną operację.
6. Wiek pacjetnów na sali.
Dzieci powinny przebywać razem z innymi dziećmi w podobnym wieku. Nie należy umieszczać dzieci razem z dorosłymi.
7. Kącik do nauki i zabawy.
Dzieci powinny mieć możliwość zabawy, odpoczynku i nauki odpowiedniej do ich wieku i samopoczucia. Ich otoczenie powinno być tak zaprojektowane, urządzone i wyposażone, aby zaspokajało dziecięce potrzeby.
Oddziały dziecięce zwykle mają ściany ozdobione postaciami z bajek. Ociepla to wnętrze szpitala i sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej.
8. Zaspokajanie potrzeb dziecka.
Przygotowanie i umiejętności personelu muszą zapewniać zaspokajanie potrzeb fizycznych i psychicznych dzieci.
Pilnuj, aby personel odpowiednio zwracał się do twojego dziecka. Zły humor pielęgniarki nie powinien w żaden sposób odbić się na traktowaniu twojego maleństwa.
9. Leczenie.
Zespół opiekujący się dzieckiem w szpitalu powinien zapewnić mu ciągłość leczenia.
10. Prawo do intymności.
Dzieci powinny być traktowane z taktem i wyrozumiałością. Ich prawo do intymności powinno być zawsze szanowane.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze