Anglosaskie Boże Narodzenie: fakty i ciekawostki, cz. 2
EWA • dawno temuNadchodzą święta Bożego Narodzenia. Czy wiecie, jak duży wpływ na sposób obchodzenia przez nas świąt mieli Brytyjczycy i Amerykanie? Zapraszamy do lektury!
Zwyczaje i ozdoby
- Okres Bożego Narodzenia zaczyna się o zachodzie słońca 24 grudnia i trwa do zmierzchu 5 stycznia. Ponieważ jest to 12 dni, okres świąteczny znany jest jako TwelveDays of Christmas.
- Na długo zanim została użyta jako „pocałunkowa zachęta” w czasie świąt Bożego Narodzenia, jemioła (ang. mistletoe) już od dawna była uważana przez Celtów za roślinę magiczną. Wierzono, że ma ona zdolność leczenia ran i przywracania płodności. Celtowie zawieszali jemioły w swoich domach w celu odpędzania złych duchów. Jemioła była niegdyś czczona przez pierwszych Brytyjczyków do tego stopnia, że należało ścinać ją złotym sierpem.
- W Wigilię Bożego Narodzenia ważnym brytyjskim zwyczajem jest palenie w kominku polana. Nazywane jest ono Yule log. Obrzęd sięga czasów Wikingów, którzy czcili w ten sposób najważniejszego ze swoich bogów, Thora.
- Elektryczne lampki choinkowezostały po raz pierwszy użyte w1882 roku, w trzy lata po udoskonaleniu żarówki przez Thomasa Edisona. Na pomysł wykorzystania elektrycznych lampek wpadł asystent Edisona, Edward Johnson. Z kolei lampki choinkowe ułożone szeregowo na sznurze wprowadził Amerykanin Ralph E. Morris. Nowe światełka okazały się bezpieczniejsze niż tradycyjne świece.
- Gwiazda betlejemska, kwiat stanowiący bożonarodzeniowy symbol w USA, pochodzi z Meksyku. Sprowadził go do Ameryki w 1829 roku Joela Poinsett, amerykański ambasador w Meksyku. Stąd angielska nazwa rośliny – poinsettia.
Choinka
- Brytyjczycy, jak prawie wszystkie narody świętujące Boże Narodzenie, ubierają choinkę. W Wielkiej Brytanii ten pochodzący z Niemiec zwyczaj ma 150 lat. Na Wyspy Brytyjskie przybył z królową Charlottą, małżonką Jerzego III, która w 1800 roku przyozdobiła na Święta małe cisowe drzewko, wieszając na nim zabawki i słodycze, i oświetlając świeczkami. Odkąd w 1848 roku magazyn The Illustrated London News zamieścił rycinę rodziny królewskiej zebranej wokół choinki, drzewko świąteczne zawitało do wszystkich brytyjskich domów.
- Od 1947 roku Norwegia przysyła Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowe drzewko, które upiększa Trafalgar Square. Jest to pamiątka po brytyjsko-norweskiej współpracy podczas II Wojny Światowej.
- Światowym liderem w eksporcie choinek jest kanadyjska prowincja Nowa Szkocja.
- Franklin Pierce był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który udekorował oficjalną choinkę Białego Domu. Z kolei Theodore Roosevelt, zagorzały obrońca przyrody, zakazał choinek w swoim domu nawet, gdy mieszkał w Białym Domu, jednak jego dzieci przemycały je do swoich sypialni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze