Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży

6. KofeinaJeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie. Najlepiej oczywiście całkowicie pozbyć się kofeiny z diety na czas ciąży. Nadużycie kofeiny podczas ciąży, zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru, może spowodować poronienie lub inne powikłania u płodu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Kofeina
Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie. Najlepiej oczywiście całkowicie pozbyć się kofeiny z diety na czas ciąży. Nadużycie kofeiny podczas ciąży, zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru, może spowodować poronienie lub inne powikłania u płodu.

5. Surowe ryby i dróbByć może już o tym wiesz, że surowe jajka, mięso lub ryby nie powinny znajdować się na stole ciężarnej kobiety. Surowe lub niedogotowane owoce morza mogą skończyć się infekcją. Surowe mięso czy jajka narażają też na choroby pasożytnicze. Jeśli matka przez to jedzenie zarazi się taką chorobą lub dojdzie do infekcji, może też ucierpieć na tym płód, co może powodować przedwczesny poród lub upośledzenie umysłowe u dziecka.
Zdjęcie autorstwa adonlinepromo / CC BY

5. Surowe ryby i drób
Być może już o tym wiesz, że surowe jajka, mięso lub ryby nie powinny znajdować się na stole ciężarnej kobiety. Surowe lub niedogotowane owoce morza mogą skończyć się infekcją. Surowe mięso czy jajka narażają też na choroby pasożytnicze. Jeśli matka przez to jedzenie zarazi się taką chorobą lub dojdzie do infekcji, może też ucierpieć na tym płód, co może powodować przedwczesny poród lub upośledzenie umysłowe u dziecka.

4. Niepasteryzowane mleko lub serNabiał podczas ciąży ma pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż dostarcza odpowiedniej dawki wapnia, jednak trzymaj się z daleka od niepasteryzowanego mleka i sera, gdyż mogą one zawierać bakterie, które mogą dotrzeć do płodu i spowodować poronienie. W związku z tym, zawsze czytaj etykiety.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

4. Niepasteryzowane mleko lub ser
Nabiał podczas ciąży ma pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż dostarcza odpowiedniej dawki wapnia, jednak trzymaj się z daleka od niepasteryzowanego mleka i sera, gdyż mogą one zawierać bakterie, które mogą dotrzeć do płodu i spowodować poronienie. W związku z tym, zawsze czytaj etykiety.

3. AlkoholZbyt duża dawka alkoholu w ciąży może prowadzić do osłabionego i niewłaściwego rozwoju mózgu. Może być również przyczyną nieprawidłowych rysów twarzy lub umysłowego upośledzenia.
Zdjęcie autorstwa Richard Gailey / CC BY

3. Alkohol
Zbyt duża dawka alkoholu w ciąży może prowadzić do osłabionego i niewłaściwego rozwoju mózgu. Może być również przyczyną nieprawidłowych rysów twarzy lub umysłowego upośledzenia.

2. PapierosyZ powodów oczywistych papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży. W wyniku palenia dziecko jest wystawione na działanie nikotyny, tlenku węgla oraz substancji smolistych. To z kolei obniża poziom tlenu, który dociera do dziecka i powoduje wady wrodzone, mniejszą wagę lub rozszczep podniebienia.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

2. Papierosy
Z powodów oczywistych papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży. W wyniku palenia dziecko jest wystawione na działanie nikotyny, tlenku węgla oraz substancji smolistych. To z kolei obniża poziom tlenu, który dociera do dziecka i powoduje wady wrodzone, mniejszą wagę lub rozszczep podniebienia.

1. Zielona herbataZielona herbata ma dobry wpływ na zdrowie, ale unikaj jej podczas ciąży. Wspomaga ona metabolizm, a przyspieszanie go w czasie ciąży nie jest zalecane. Zielona herbata zawiera też małe ilości kofeiny, więc duża jej ilość może wywołać podobne kłopoty jak czarna herbata. Co więcej, zbyt duże dawki zielonej herbaty mogą prowadzić do mniejszego wchłaniania się kwasu foliowego podczas ciąży, co z kolei powoduje choroby związane z niedoborem tej substancji u matki oraz u dziecka.
Zdjęcie herbaty / Shutterstock

1. Zielona herbata
Zielona herbata ma dobry wpływ na zdrowie, ale unikaj jej podczas ciąży. Wspomaga ona metabolizm, a przyspieszanie go w czasie ciąży nie jest zalecane. Zielona herbata zawiera też małe ilości kofeiny, więc duża jej ilość może wywołać podobne kłopoty jak czarna herbata. Co więcej, zbyt duże dawki zielonej herbaty mogą prowadzić do mniejszego wchłaniania się kwasu foliowego podczas ciąży, co z kolei powoduje choroby związane z niedoborem tej substancji u matki oraz u dziecka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Każde dziecko jest równe – 20.XI.2009 - 20 lat Konwencji Praw Dziecka Walt Disney World Ulewanie u niemowląt Chroniczny stres osłabia odporność English Activator: about Matura z angielskiego: Poćwicz razem z nami! (6) Naleśniki zamiast pączków Herbata – narodowy napój Brytyjczyków Nieprawidłowości w zabawkach Bilanse zdrowia dziecka - kiedy są wykonywane i w jakim celu? Zatkany nos u dziecka Suplementy diety dla dzieci