Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
BEATKA • dawno temuZastanawiasz się nad tym, czym karmić niemowlaka? Schemat żywienia niemowląt jest ustalany przez specjalistów. Schemat żywienia dzieci karmionych piersią różni się od schematu żywienia dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Inny jest czas urozmaicania diety i wprowadzania pierwszych pokarmów stałych.
Karmienie dziecka w pierwszym półroczu życia
Do czwartego miesiąca życia dziecko należy karmić na żądanie. Mleko matki dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Poza tym buduje odporność u niemowlaka. Jeżeli kobieta musi dopajać niemowlaka, to tylko na wyraźne wskazania lekarskie. Może się bowiem zdarzyć, że kobieta będzie miała problemy z laktacją, w związku z czym dziecko będzie niedojadało. W takich wypadkach maluchowi można dodatkowo podawać mleko początkowe (lub mleko następne, w zależności od wieku).
W piątym miesiącu życia, jeżeli dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo, można wprowadzić do jego diety dodatkowe posiłki. Mogą to być na przykład zupki jarzynowe. Dokarmianie dzieci można rozpocząć pod warunkiem, że takie będą zalecenia lekarza. Dodatkowo, w piątym miesiącu dieta dziecka powinna zawierać gluten. Jedną łyżkę kaszy manny należy wsypać do mleka matki (lub przecieru jarzynowego).
Kiedy dziecko wchodzi w szósty miesiąc życia, jego dieta ulega rozszerzeniu. Mama powinna nadal karmić piersią na żądanie. Poza tym maluch powinien dostawać papkę jarzynową zagęszczaną glutenem lub kaszką bezglutenową, tj. kleikiem ryżowym. Danie to należy wzbogacić oliwą z oliwek lub wysokogatunkowym masłem. Maluch może dostać około 50 g przecieru owocowego oraz 150 ml kaszki mleczno-ryżowej.
Żywienie dziecka w drugim półroczu życia
Warzywa, takie jak: ziemniaki, marchewka, seler, pietruszka biała, dynia, brokuły, fasolka szparagowa, można wprowadzić dopiero po szóstym miesiącu życia dziecka. Podobnie owoce, tj. jabłko i czarne jagody, oraz zboża, tj. ryż i kukurydza. W siódmym miesiącu życia dziecka należy nadal karmić je na żądanie. Oprócz tego dieta dziecka powinna zawierać: zupkę jarzynową (180 g) z dodatkiem ugotowanego mięska bez wywaru (2–3 łyżki) – mięso co drugi dzień zastąpić można połówką żółtka lub rybą, zupę wzbogacamy oliwą z oliwek; kaszkę ryżową, ew. wielozbożową (150 g); owoce, soczki (do 150 ml).
Kiedy dziecko skończy siódmy miesiąc życia, można urozmaicić jego dietę innymi warzywami, owocami oraz mięsem. Maluch może jeść kalarepę i buraki, gruszki, morele i maliny oraz mięso z kurczaka, indyka, królika, jagnięciny i cielęciny. Dziecko ośmiomiesięczne może jeść jarmuż i szparagi. Z owoców można wprowadzić suszone śliwki, brzoskwinie, banany, czereśnie, kiwi, winogrona, mango, daktyle i rodzynki (ugotowane i zmiksowane). Potrawy można doprawić suszonym koperkiem, kminkiem lub majerankiem. Wybór zbóż jest też większy, gdyż dochodzi kasza gryczana biała niepalona.
Dzieci dziewięciomiesięczne mogą dostawać jedno całe żółtko. Do jego diety można dodać groch, szpinak, jeżyny, aronię, borówki amerykańskie, arbuz, melon, kaszę jaglaną. Potrawy będzie można już doprawiać tymiankiem, bazylią, rozmarynem. W tym okresie maluch powinien uczyć się samodzielnego jedzenia. Dlatego też można dać mu do rączki chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, banana, ugotowaną marchewkę, melon. Dziecku nie trzeba już miksować potraw na jednolitą masę.
Dziecko dziesięciomiesięczne: jest karmione piersią na żądanie, dostaje obiad dwudaniowy – zupka jarzynowa z kaszką glutenową (200 g) oraz warzywa z kawałkiem mięska (można podać też ziemniaki i ryż) i ½ żółtka dodawanego do jedzenia codziennie, biszkopty, pieczywo pszenne (małe ilości), kaszki glutenowe, przeciery owocowe. Po jedenastym miesiącu życia dziecko może dostać jogurt, kefir, twarożek, maślankę lub całe jajko. Dziecku można podawać owoce cytrusowe i orzechy. Dziecko, które skończy już rok powinno przestawić się na mleko modyfikowane.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze