Wymioty w ciąży
BEATKA • dawno temuDolegliwości w ciąży potrafią dokuczyć kobiecie. Jednymi z najbardziej uciążliwych są wymioty i mdłości w ciąży. Choć przyjęło się je określać jako poranne mdłości, tak naprawdę nie ma reguły dotyczącej czasu ich występowania.
Skąd nudności w ciąży?
Pierwsze objawy ciąży to przeważnie brak okresu, powiększenie piersi i mdłości. Kobiety zaczynają doświadczać objawów ciąży już po pierwszych 4 tygodniach. Wówczas też pojawiają się wymioty. Jest to najbardziej wymowny symptom, który dopełnia pozostałe i włącza w głowie kobiety dzwonek alarmowy. Nie ma reguły na to, czy mdłości się pojawią, kiedy będą najbardziej dokuczać oraz czy będą bardzo uciążliwe. Niektóre kobiety przechodzą bardzo łagodnie pierwsze tygodnie ciąży, inne z kolei długo się męczą. Za mdłości i wymioty odpowiadają hormony. W organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które mają pomóc w rozwoju dziecka. Wzrasta np. poziom gonadotropiny kosmówkowej.
Wymioty pojawiają się po pierwszym miesiącu ciąży. Najczęściej występują rano, gdy kobieta znajduje się jeszcze przed śniadaniem. Nie jest to jednak regułą. Wymioty mogą więc pojawić się o każdej porze dnia spowodowane stresem lub jakimś zapachem. Nudności przeważnie utrzymują się do trzeciego miesiąca ciąży. Zastanawiasz się nad tym, czy wymioty zagrażają bezpieczeństwu dziecka? Nie. Do prawidłowego rozwoju dziecka pobierane są wszystkie potrzebne składniki odżywcze z diety lub z organizmu kobiety.
Sposoby na mdłości w ciąży
Żeby zmniejszyć poranne mdłości, kobieta powinna zastosować się do kilku wskazówek. Zjedz niewielkie, ale pełnowartościowe śniadanie. Jeżeli masz taką możliwość, poproś o śniadanie do łóżka. Ewentualnie, połóż sobie dzień wcześniej przy łóżku małą przekąskę, którą będziesz mogła schrupać tuż po przebudzeniu. Co na przekąskę? Wskazane będzie kilka sucharków, herbatników, banan, trochę suchych płatków kukurydzianych. Po zjedzeniu poleż jeszcze 10 minut, a następnie powoli podnieś się z łóżka. Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
W ciągu dnia jedz częściej, ale mniej. Zamiast trzech obfitych posiłków, zjedz 6 mniejszych. Nie dopuszczaj do pojawienia się uczucia głodu. Każdy posiłek jedz powoli i dokładnie przeżuwaj. Jeżeli musisz wyjść z domu w porze posiłku, miej przy sobie zdrową przekąskę – orzechy, batonik muesli, migdały. Dlaczego kobieta w ciąży powinna unikać uczucia głodu? Kiedy pojawia się uczucie głodu, w organizmie spada poziom cukru we krwi. Może być to przyczyną nudności.
Witamina B6 łagodzi uczucie mdłości i nudności. Dlatego zadbaj o to, by dostarczać ją w diecie. Witaminy z grupy B znajdują się w rybach, chudym mięsie, bananach, kapuście, zielonym groszku, kalafiorze, marchewce, szpinaku, ziemniakach.
Zrezygnuj z potraw smażonych na głębokim tłuszczu oraz pikantnie doprawionych. Unikaj zapachów, które źle znosisz. Ostatni posiłek zjadaj co najmniej 2 godziny przed snem. Nie zapominaj o nawilżaniu organizmu. W tym celu wypijaj codziennie 1,5–2 litry wody mineralnej niegazowanej. Zrezygnuj całkowicie ze słodkich napojów gazowanych. Zastąp je herbatkami ziołowymi. Imbir ma właściwości przeciwwymiotne. Przyrządź z niego herbatkę. Zacznij propagować aktywny tryb życia. Zamiast leżeć cały dzień przed telewizorem, wyjdź na spacer lub uprawiaj ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Odpowiednia gimnastyka pomoże ci utrzymać wagę i nie przytyć po ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze