Co robić, żeby dzieci nas słuchały?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuMasz wrażenie, że twoje słowa odbijają się jak groch o ścianę? Twoje dziecko nie wykazuje najmniejszego zainteresowania dyskusją z tobą i robi wszystko, by tylko cię nie słuchać? Zmiana jego reakcji zależy przede wszystkim od twojej umiejętności komunikowania się z maluchem. Sprawdź, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały.
Krok 1: Zachowaj spokój
Emocje nie są dobrym doradcą podczas dyskusji z dzieckiem. Nawet jeśli zachowanie malucha wytrąciło cię z równowagi, staraj się uspokoić emocje (policz do 10, odczekaj chwilę, przespaceruj się po pokoju) i dopiero wtedy rozmawiaj z dzieckiem. Masz przewagę nad nim, bo potrafisz zahamować złość, maluch kieruje się niemal wyłącznie uczuciami. Uspokój się więc, by nie zamienić rozmowy w batalię.
Krok 2: Nie dominuj
Rozwijające się dziecko zaczyna rozumieć swoje potrzeby i dąży do ich spełnienia. Tak jest z autonomią, potrzebą niezależności i dominacji. Maluch zaczyna rozumieć, że masz nad nim ogromną przewagę i choćbyś była dla niego największym autorytetem, będzie próbował cię zdetronizować. Nie próbuj więc mu rozkazywać i wydawać poleceń „z góry”. Czasem wystarczy, że kucniesz, dotkniesz jego ramion i spojrzysz mu w oczy, tłumacząc coś spokojnym, stonowanym i ciepłym głosem. Oczywiście, nie idź przy tym na kompromisy i bądź konsekwentna w swoich zaleceniach.
Krok 3: Używaj prostych komunikatów
Pamiętaj, że na rozwój intelektualny dziecka potrzeba wiele czasu. To, co dla ciebie wydaje się jasne, dla niego nie musi być zrozumiałe. Może twoje tłumaczenia lub komunikaty są zbyt skomplikowane? Używaj prostych, niezbyt rozbudowanych zdań, by maluch nie pogubił się w wywodzie. Nie mów dużo naraz. Pytaj dziecka co jakiś czas, czy rozumie, co mówisz. Najważniejsze komunikaty powtarzaj.
Krok 4: Argumentuj
Najmniej rozsądnym i najbardziej złoszczących dzieci argumentem jest wyrażenie „bo nie/bo tak”. Nie mówi nic, nie wskazuje na powód takiej decyzji i traktuje rozmówcę bez szacunku. Odmawiając dziecku czegoś, wyjaśnij, że np. nie macie tyle pieniędzy lub że podobna rzecz leży zapomniana w czasie. Rozsądne argumenty często są lepsze niż niepotrzebna frustracja.
Krok 5: Słuchaj dziecka
Złota zasadą skutecznej komunikacji jest umiejętność słuchania. Obustronna. Wymagając od dziecka, by cię słuchało, daj mu dobry przykład i również wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Wykorzystaj mowę ciała – kiwaj głową ze zrozumieniem i reaguj mimiką na to, co mówi maluch. Z pewnością to doceni.
Krok 6: Nie przerywaj
Dotyczy to zarówno rozmowy, jak i zajęć dziecka. Jeśli widzisz, że maluch jest czymś zajęty (choćby zaznajamianiem się z nową zabawką), odczekaj chwilę zanim zaczniesz rozmowę. Możesz zapytać, czy możesz pobawić się z nim i zacząć mówić podczas rozmowy. Wielu rodziców uważa to za uwłaczające, ale szacunek do dziecka procentuje, warto więc okazać go maluchowi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze