Anoreksja u dzieci
BEATKA • dawno temuZaburzenie apetytu u dzieci mogą mieć różne podłoże. Nie zawsze są oznaką anoreksji. Niekiedy mogą zwiastować toczącą się w organizmie dziecka chorobę. Anoreksja pojawia się najczęściej między 15. a 25. rokiem życia, choć nie jest to regułą. Do lekarzy zgłaszają się rodzice z 10-letnimi dziećmi. Choroba może zaatakować chłopców i mężczyzn, jednak najwięcej chorych jest wśród dziewcząt i kobiet. Rozmowa z dzieckiem nie wystarczy, potrzebna jest pomoc specjalisty.
Objawy i przczyny anoreksji
Problemy z jedzeniem nie muszą od razu oznaczać anoreksji. Przyczyną mogą być zakażenia pasożytami czy też bakteriami Helicobacter pylori, które powodują wrzody. Jeśli oprócz zmniejszenia łaknienia dziecko będzie cierpiało na bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia i biegunki, zaprowadź je do lekarza. Przy takich dolegliwościach powinien zalecić wykonanie badania USG jamy brzusznej.
Jeśli badanie nie wykryje żadnych zmian zdrowotnych, prawdopodobnie przyczyna zaburzeń związanych z zjedzeniem leży w sferze psychiki. Jak rozpoznać, czy twoja córka ma anoreksję? Wśród objawów anoreksji należy wyróżnić:
- spadek wagi, którego przyczyną jest zbyt mała ilość przyjmowanego jedzenia (chore dzieci cały czas przybierają na wadze, ale znacznie wolniej, niż ich rówieśnicy);
- bóle brzucha;
- zaparcia, biegunki, omdlenia i zawroty głowy;
- szorstką, popękaną i odbarwioną skórę;
- słabą kondycję włosów;
- problemy ze snem;
- permanentne zmęczenie;
- kłopoty z zębami;
- zmiany osobowości;
- depresja;
- zamykanie się w sobie;
- labilność emocjonalna;
- łykanie środków przeczyszczających lub tłumiących apetyt;
- uprawianie intensywnych i forsownych ćwiczeń fizycznych.
Anoreksja u dzieci spowalnia osiągnięcie przez nich dojrzałości płciowej. U dojrzałych dziewczyn może dojść do zatrzymania miesiączki. Samoocena dziecka chorego na anoreksję jest mocno nadwątlona. Osoba chora cały czas postrzega siebie jako zbyt grubą i paranoicznie boi się przybrać na wadze.
Jaka jest przyczyna anoreksji? Najczęściej dochodzi do niej wyniku presji społecznej, która lansuje modę na szczupłą sylwetkę i wywołuje kompleksy u kobiet. Na anoreksję wpływają też uwarunkowania genetyczne, osobowość oraz stosunki panujące w rodzinie. Zdarza się, że matki będące na diecie są przyczyną anoreksji u córek.
Leczenie anoreksji
Diagnostyka choroby opiera się przeważnie na obserwacji wagi. Chory waży około 15% mniej, niż powinien, będąc w tym wieku i przy tym wzroście. Badaniu należy też poddać stosunek osoby chorej do jedzenia oraz do własnego ciała. Większość osób z problemami żywieniowymi zaprzecza swojej chorobie. Leczenie anoreksji przebiega w sposób ambulatoryjny. Pacjent musi przybrać na wadze i powrócić do zdrowych nawyków żywieniowych. Osoba chora musi zmienić swoją samoocenę – przekonania na temat wagi, swojego ciała i pożywienia. Pacjent poddawany jest terapii psychologicznej, zwłaszcza terapii behawioralnej. Niekiedy osoby chore zostają poddane hospitalizacji, wówczas personel szpitalny podaje choremu jedzenie i płyny.
Anoreksja jest chorobą powodującą sporo komplikacji. Choroba może powodować bezpłodność. Szczególnie niebezpieczna jest anoreksja w ciąży. Zwiększa się wówczas ryzyko porodów przedwczesnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze